Vežu rímskokatolíckeho kostola sprístupnia verejnosti

587

Vežu rímskokatolíckeho kostola svätej Alžbety vo Zvolene po obnove od 1. júla sprístupnia verejnosti. Rozsiahlu a dlhodobú rekonštrukciu financovalo mesto sumou 57 700 eur. Ako agentúru SITA informovala referentka pre styk s verejnosťou na Mestskom úrade vo Zvolene Ľubomíra Honíšková, na obnovu veže prispievali aj dobrovoľníci v rámci darov zvolenskej farnosti.

„Interiér veže bol pôvodne v dezolátnom stave. V rámci rekonštrukčných prác boli opravené rokmi zdevastované kamenné schody vedúce do veže. Na vyhliadkovom balkóne majstri vymenili zábradlie, ktoré muselo byť z bezpečnostných dôvodov zvýšené a prekované umeleckými kováčmi tak, aby sa zachoval jeho pôvodný vzhľad. Veža dostala okrem iného tiež novú podlahu, omietky a taktiež nový kríž, ktorý zdobí jej samotný vrchol,“ priblížil vedúci projektu rekonštrukcie veže Ján Čierny, ktorý inicioval kompletnú obnovu. Rekonštrukciu začali pod dohľadom architekta Pavla Pavelku s podporou zvolenskej samosprávy v roku 2017.

Veža rímskokatolíckeho kostola bola viac ako sto rokov neprístupná pre verejnosť. Cieľom projektu bolo sprístupnenie veže pre obyvateľov ale i návštevníkov mesta. „Rekonštrukciou veže sme chceli urobiť ďalší krok k zatraktívneniu Zvolena a zaujatiu jeho potenciálnych návštevníkov. Ide o národnú pamiatku mimoriadneho významu, ktorej chceme venovať náležitú pozornosť,“ uviedla primátorka Lenka Balkovičková.

Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety vo Zvolene je národná kultúrna pamiatka. Pôvodná románska stavba kostola pochádza z rokov 1244 až 1250. Kostol je pýchou najväčšieho námestia na Slovensku a dominuje mu majestátna baroková veža s výškou 49 metrov. „Veža kostola má štyri balkóny, ktoré sú orientované na všetky svetové strany. Z ochodze balkónov je vo výške 21,5 metra nádherný výhľad na mesto Zvolen, Pustý hrad, ale aj hrebene Kremnických vrchov, Veľkej Fatry či Nízkych Tatier,“ priblížila riaditeľka Zvolenského kultúrneho centra (ZKC) Juliana Kochlicova Istokova. Veža bola turistom prvýkrát sprístupnená počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva v roku 2016.

Od júla do konca septembra bude veža prístupná denne od 10., v týždni do 17. a cez víkend do 18. hodiny. Od októbra do novembra a od marca do apríla bude vstup otvorený iba v prípade priaznivého počasia po dohode a rozhodnutí Informačného centra ZKC. Od decembra do februára bude veža uzatvorená.

Medzi zaujímavosti z histórie veže patrí jej požiar v roku 1709, kedy ju podpálili spoločne s niekoľkými meštianskymi domami ustupujúce kurucké vojská. Starobylý zvon vo veži s váhou 2,5 tony pochádza z roku 1822 a zmechanizovaný bol asi pred dvadsiatimi rokmi. Zvoní vždy o 12. a 18. hodine.

Foto: Farnosť Zvolen