Vianočná romantická komédia prinesie pohodu, lásku a túžbu

660

Vianočná romantická komédia Šťastný nový rok je podľa Emílie Vášáryovej akýmsi vianočným darčekom pre divákov a diváčky. „Mala by im priniesť pohodu, dať lásku a trochu túžby a k tomu ešte tie naše krásne Tatry…,” povedala pre agentúru SITA herečka, ktorá si vo filme zahrala jednu z ústredných ženských postáv.

Novinku Jakuba a Adriany Kronerovcov, ktorá mala distribučnú premiéru vo štvrtok 5. decembra, predstavili ešte predtým v jednom z bratislavských obchodných centier v slávnostnej premiére. Popri Vášáryovej na slávnostnom večere nechýbali ani predstaviteľky ďalších hlavných postáv. Vo filme o tom, že láska má veľa podôb a nakoniec si každého nájde, hrajú tiež Táňa Pauhofová, Gabriela Marcinková, Zuzana Norisová a Antónia Lišková. Každá z hlavných hrdiniek sa nachádza v inej životnej situácii a každá svojím spôsobom rieši práve otázku lásky a partnerstva podobne ako ich mužské polovičky, ktoré stvárnili Tomáš Maštalír, Ján Koleník, Jakub Prachař, Marek Majeský a Jiří Bartoška.

O námet a scenár snímky sa postarala producentka filmu Adriana Kronerová. „Ja som sa už pred ôsmimi rokmi zaoberala tou myšlienkou, že by bolo krásne mať takú slovenskú Lásku nebeskú alebo nejakú peknú vianočnú romantickú komédiu, no vtedy to nejako nešlo. Chvíľku sme to riešili aj s HBO, mala to byť pôvodne miniséria, no šlo to do stratena a teraz sa to znova objavilo. Z pôvodného námetu tam však nezostalo vôbec nič, ten film sa celý zrodil od začiatku. Zostalo len to, že je to vianočná romantická komédia,“ priblížila Kronerová.

Film písala na jar minulého roka a prvá klapka padla už v decembri. „To je obrovská rýchlosť, ale museli sme stihnúť vianočné trhy – tie nevieme postaviť, nie sme hollywoodska produkcia, takže museli byť reálne… A pokračovali sme vo februári a marci 2019 v Tatrách,“ ozrejmila Kronerová, ktorá stála ako producentka filmu podľa vlastných slov pred niekoľkými veľkými výzvami. Keďže Vianoce nakrúcali v jednom z tatranských hotelov až v marci, museli hotel vždy pred natáčacím dňom kompletne vyzdobiť a po nakrúcaní ozdoby hneď zvesiť. „Robili sme to asi tri alebo štyrikrát. Ale tí ľudia tam boli takí úžasní, že okolo plesa pri hoteli nechali rozvešané vianočné svetielka,“ prezradila tvorkyňa, ktorá si navyše do jedného záberu požičala aj živého medveďa. „Toho sme viezli z Prahy, je to známy český filmársky medveď, už s ním točilo viacero ľudí,“ uviedla.

Foto: archív distribútora