Víťazi česko-slovenskej súťaže v maľbe vystavujú v Bratislave

715
Ocenené dielo Jozefa Fodora

Tvorbu troch nádejných mien českej a slovenskej maľby Jozefa Fodora, Ľubomíra Miču a Raye Ry Čampulkovej možno spoznať bližšie v Staromestskej galérii Zichy v Bratislave. Ich obrazy zaujali ako najlepšie v pilotnom ročníku česko-slovenskej súťaže Hľadáme umelcov. Agentúru SITA o tom informovala organizátorka a členka poroty súťaže, galeristka Melita Fodor Gwerková. Víťazov vybrala porota spomedzi 150 prihlásených súťažiacich z česko-slovenského regiónu. Hodnotenie diel bolo anonymné, vďaka čomu mal každý súťažiaci rovnakú šancu na výhru. Porota nakoniec z 10 finalistov vybrala ako víťaza prvého miesta Jozefa Fodora alias AC-one zo Slovenska s dielom Pri stene 07, druhú priečku obsadil slovenský výtvarník Ľubomír Miča s obrazom Prieniky II. a ako tretia sa umiestnila česká umelkyňa Raya Ry Čampulková s Pubertou. Výstava Maľba SK-CZ je v sídle Staromestskej galérie Zichy na Ventúrskej ulici v centre hlavného mesta prístupná do soboty 10. augusta.

„Nie vždy sa dobré umenie dostane do výstavných siení,” tvrdí v tlačovej správe k výstave porotca súťaže kunsthistorik Ľudovít Petránsky. Podľa neho totiž kurátori časti tvoria výstavy podľa svojich predstáv a pridávajú k nim overené mená. V tomto prípade však výstava vznikla z toho, čo poslali spočiatku anonymní umelci.

Víťaz novej súťaže Jozef Fodor alias AC-one patrí do mladej generácie súčasných slovenských umelcov. Žije a tvorí v Bratislave. K maľbe sa dostal cez umenie ulice, graffity a tagy. Stále sa zúčastňuje na viacerých streetartových akciách v Bratislave, no tvorí aj obrazy. Na plátna maľuje len pomocou sprejov. Držiteľ druhého miesta Ľubomír Miča žije a pôsobí v Senici. Je členom Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska, tiež zakladateľom záujmového združenia výtvarníkov SenArt v Senici. Na scénu vstúpil ako maliar – samouk. Jeho diela sú typické abstrakciou a netypickým použitím klasickej olejomaľby, ako aj hľadaním nových postupov. Farby na obrazy napríklad nanáša špecifickou špachtľovou technikou. Tretia najlepšia v poradí česká výtvarníčka Raya Ry Čampulková vyštudovala Výtvarnú školu Václava Hollara v Prahe. V jej dielach prevládajú témy, ktoré nútia diváka zamyslieť sa. Najčastejším motívom sú portréty a ľudské telo, v menšej miere sa venuje aj krajinám. Roky sa venovala výlučne kresleniu pastelom a tužkou, v súčasnosti preferuje maľbu olejom.

Pilotný ročník súťaže Hľadáme umelcov bol zameraný na maľbu, do budúcna sa má rozšíriť aj na ďalšie oblasti výtvarného umenia. Jeho cieľom je nájsť výtvarné talenty zo Slovenska a Česka medzi výtvarníkmi staršími ako 18 rokov a dať im šancu prezentovať sa a „zviditeľniť“ svoju tvorbu. Po pilotnom ročníku venovanom maľbe sa v budúcnosti plánujú súťaže aj v iných výtvarných oblastiach, ako je grafika, kresba, socha a ďalšie. Podmienkou súťaže pritom nebolo vysokoškolské výtvarné vzdelanie. Súťaž totiž podľa jej organizátorov hľadá „umelcov, ktorí to majú jednoducho dané”. Prihlasované diela nesmeli byť staršie ako päť rokov, pričom maximálny rozmer bol určený na meter krát meter. Akceptovali sa všetky maliarske techniky. Prihlásené diela posúdil kurátor a kunsthistorik Ľudovít Petránsky a galeristka Melita Fodor Gwerková. Hodnotili anonymne len samotné diela, bez informácie o konkrétnom autorovi. To podľa organizátorov zaručilo šancu na výhru všetkým súťažiacim, bez rozdielu veku či doterajších profesionálnych výsledkov. V rámci projektu sa do budúcna plánujú ďalšie výzvy s rôznymi cenami a výtvarným zameraním. Viac informácií možno nájsť na webstránke súťaže http://www.hladameumelcov.sk.

Foto: http://www.hladameumelcov.sk