Vlnoplocha sa ponesie v duchu Nežnej revolúcie

770

Spoločný česko – slovenský festival Vlnoplocha si uctí 30. výročie Nežnej revolúcie. Zlomovým bodom histórie sa tak inšpiruje aj téma podujatia s podtitulmi Nežná revolúcia, Nežné pohlavie, Nežné vlny. Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Regiónu Banská Štiavnica Igor Kuhn, ide o zápas nežnosti s dravosťou v osobnom aj celospoločenskom meradle. Štvrtý ročník sa uskutoční 13. až 16. júna v Banskej Štiavnici a prinesie výber českých a slovenských divadiel. Tie sa budú konať v nedivadelných priestoroch bývalého hotela Metropol, neobývaného Limpacherovho domu na Námestí sv. Trojice či v Starej hute. Dva špeciálne projekty k téme podujatia vzniknú priamo na workshope v Banskej Štiavnici.

Tvorivá skupina Post Beat Generation odohrá multižánrový projekt Establishment. “Cez tanec, video, poéziu a divadlo projekt priblíži boj proti neviditeľnej ruke moci, ktorá síce mení svoj názov a tvár, ale nikdy svoj charakter. Pražské divadlo Kampa odkrýva osud svetom milovanej šansoniérky Edith Piaf, ktorú nežná a citlivá duša ochromuje až k sebadeštrukcii. Performerka Sláva Daubnerová zase v predstavení CELY predstaví vnútorný svet Louise Bourgeois, jednej z najpozoruhodnejších osobností výtvarného umenia 20. storočia. Mnohonásobne ocenená inscenácia bude na festivale Vlnoplocha uvedená ako slovenská derniéra. Inscenácia Metamorfózy ženy banskoštiavnického divadielka Concordia zachytáva premeny nežnosti pod tlakom reality s ľahkosťou a humorom. Na festivale sa predstavia aj študentské inscenácie Sleď pod kožichem KALD DAMU z Prahy a Ak bude pekne, pôjdeme von bratislavskej VŠMU,” avizoval Kuhn.

Ako ďalej uviedol, na workshope priamo v Štiavnici vznikne predstavenie Nežná 89. Autorskú komédiu Henricha Žuchu z prostredia psychiatrie počas revolučného roku ’89 odohrajú herci v nezvyklom prostredí starej huty, na miesto ich privezie autobus. Príbeh sleduje myšlienkové pochody personálu i pacientov liečebne a ich reakcie na udalosti týchto revolučných čias. Iným netradičným predstavením bude Moc bezmocných brnenského divadla Feste. Putovanie hercov a divákov mestom premení kulisu uličiek Banskej Štiavnice na intelektuálnu krajinu Havlových ešte aj dnes inšpiratívnych myšlienok. Diváci budú sledovať text so slúchadlami na ušiach.

Festival myslí aj na deti, ktoré sa v sobotu môžu tešiť na hercov z televíznej relácie FIDLIBUM Miroslavu Pavlíkovú a Alexa Maďara s hrou Ako chrániť prírodu. Študenti VŠMU potom potešia tých najmenších s Lietajúcou Alžbetkou a v nedeľu dopoludnia pripláva Kapitán Kotvička v podaní Martina Žáka.

Festival organizuje občianske združenie Vlnoplocha, Región Banská Štiavnica, občianske združenie Filmodrom a ďalší partneri projektu. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu, Ministerstvo dopravy a regionálneho rozvoja SR a ďalší partneri. Viac informácií je na http://www.vlnoplocha.sk/