Vstupenka do temna

672

Spisovateľ Peter Gajdošík sa doteraz orientoval na tvorbu pre detského čitateľa (Zverinec na siedmom poschodí, Zvieratko pre Tadeáša, Pavúčikove dobrodružstvá, Striga zo strojovne).

Aj v jeho knižkách pre deti sa už dá badať realita previazaná s fantasy. Magické schopnosti protagonistov spojené s fiktívnymi príbehmi autor však naplno rozvinul vo svojej poviedkovej knižke pre dospelých Prachový mužíček a iné temné príbehy.

Literárny žáner, na ktorý sa Peter Gajdošík zameral, je čitateľsky príťažlivý a aj ekonomicky lukratívny. Svedčí o tom množstvo vydaných známych diel nielen zo svetovej fantasy (Tolkienov Pán prsteňov, knihy Rowlingovej, S. Kinga a iné). Čo je meradlom ich úspešnosti? Hlavne dobre zvolená téma a zaujímavý príbeh, ktorý je mnohovrstvový a viacvýznamový. Popularite fantasy je nápomocné i filmové spracovanie (u nás Trhlina) a televízne adaptácie. Spĺňa tieto kritériá nová knižka autora? A aké príbehy nám v nej ponúka? Sú napínavé alebo nám poskytnú prehodnotenie aj vlastného konania?

V dvanástich príbehoch máme možnosť stretnúť sa s neočakávaným dejom, nezmyselným konaním protagonistov, s realitou plnou napätia a s bizarnými osudmi ľudí, zdanlivo nezaujímavých a všedných, ktorí nijako navonok nevyčnievajú a ani by sme si ich v každodennom zhone nevšimli. Keby… Už prvá poviedka Prachový mužíček, ktorá sa odohráva medzi snom a skutočnosťou, nás sugestívnym spôsobom vtiahne do zvláštnej atmosféry, keď sa prach zmiešaný s vlasmi a inými nečistotami premení na živú bytosť, ohrozujúcu obyvateľa bytu.

Príbehy V kresle (hororový zážitok u zubára), Zučtovanie, Skriňa, Princezná, Moja krv (zaujímavý príbeh o sebazničení jedinca s fatálnym koncom), Na hríboch (v tomto na prvý pohľad všednom zážitku hubára sa odohrá mrazivá skúsenosť po stretnutí s ľudskou beštiou; stačí, aby sme si pripomenuli zo súdneho spisu otrasný príbeh kyselinárov u nás a presvedčíme sa, čo zlo a chamtivosť dokážu urobiť proti ľudskosti). Dvanásť poviedok, dvanásť temných zážitkov pre čitateľa, ktorý sa rád bojí…

(Celú recenziu nájdete v Literárnom týždenníku 41 – 42/ 2019, ktorý je stále v predaji.)

Peter Gajdošík
PRACHOVÝ MUŽÍČEK A INÉ TEMNÉ PRÍBEHY
Bratislava: Artis omnis 2019, 1. vyd., 144 s., ISBN 978-80-8201-045-2 (viaz.)

Zdroj: Hana Košková: Vstupenka do temna. In: Literárny týždenník, ročník XXII, č. 41 – 42 (27. 11. 2019), ISSN 0862-5999, s. 12 a 13