Vyhlásili nového držiteľa Ceny Fedora Freša

905

Tohtoročným laureátom Ceny Fedora Freša sa stal hudobník Andrej Šeban. Cenu si prevzal na druhom ročníku hudobnej pocty Fedorovi Frešovi – Piesne z kolovrátku, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu v Ateliéri Babylon. Podujatie prinieslo aj novinku, a to CD Gastronomic Pleasure, ktoré pri tejto príležitosti pokrstili. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka podujatia Vladimíra Pôbišová.

Tradíciu každoročného spomienkového koncertu na výročie narodenia Fedora Freša založili jeho synovia Viktor a Fedor Jr. Tohtoročný výber zostavili zo skladieb, v ktorých chceli pripomenúť svojho otca v jeho menej známej polohe. „Vnímali sme to ako výzvu, ukázať inú polohu spievaného koncertu a spievanej tvorby nášho otca,“ uviedol Viktor Frešo. „Koncert bol zostavený tak, aby gradoval od ‚Barryho‘ cez Hamela, Palondora a končil skladbami Collegia Musica. Inak povedané, začal sa Prúdmi a skončil Collegiom,“ doplnil Fedor Frešo Jr.

Cenu, o ktorej rozhodla verejnosť v hlasovaní, laureátovi odovzdala sestra Fedora Freša Gea, ktorá tiež pokrstila nové CD Gastronomic Pleasure. Podľa organizátorov podujatia, je CD Gastronomic Pleasure zberateľsky hodnotná novinka. Synom Fedora Freša sa totiž podarilo dať dokopy selekciu skladieb piatich skupín, a to The Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Fermata a Modrý efekt. CD zostavili tak, aby boli skladby autorsky alebo interpretačne prepojené.

Fedor Frešo sa narodil 6. január 1947. Patril medzi najznámejších a najprogresívnejších basgitaristov rockovej scény v strednej Európe. Venoval sa rocku a džezu. S rôznymi hudobnými zoskupeniami sa podieľal na vydaní desiatok albumov. Spolupracoval s množstvom hudobných skupín, napríklad so Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Blue Effect, Fermata, T&R Band, Traditional Club Bratislava, Kosa z nosa. Zomrel 26. júna 2018.