Vynovili najstaršiu slovenskú verejnú knižnicu

484

V doteraz nevyužívanom podkroví najstaršej verejnej knižnice na Slovensku nájdu svoje literárne útočisko detskí čitatelia. Sumou 188-tisíc eur financoval Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) rekonštrukciu podkrovia a výmenu strechy v Liptovskej knižnici Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová, vo vynovených priestoroch vzniklo moderné oddelenie detskej literatúry, kútik pre najmenších a zóna hier a oddychu.

Napriek tomu, že Liptovská knižnica slúži čitateľom už 190 rokov, doteraz v nej chýbalo miesto venované najmenším čitateľom. “Jediným voľným miestom bol priestor pod strechou. Zo starého pôjda sa stalo celkom príjemné podkrovie, v ktorom našiel svoje útočisko úsek literatúry pre deti,” uviedla pri dnešnom slávnostnom otvorení zrekonštruovaných priestorov riaditeľka knižnice Marcela Feriančeková. Podľa jej slov detskí čitatelia tvoria viac ako tretinu registrovaných používateľov knižnice.

Rekonštrukciu podkrovia a výmenu strechy financoval z pozície zriaďovateľa ŽSK, ďalšie financie si vyžiadalo vnútorné vybavenie nového oddelenia detskej literatúry. “Snažíme sa priviesť deti k čítaniu, ponúknuť im správnu knihu v pravý čas, ale musíme k tomu aj vytvoriť prostredie, v ktorom sa budú cítiť uvoľnene a kde budú radi tráviť svoj čas, chodiť za knihami, čítaním, štúdiom, ale aj za oddychom a hrou,“ dodala riaditeľka knižnice. Podstatnú časť zo sumy viac ako 40-tisíc eur na nové zariadenie získala knižnica z Fondu na podporu umenia.

Na slávnostnom otvorení nových priestorov sa zúčastnila aj predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. “Sme veľmi radi, že vynovené priestory podkrovia dýchajú životom. Snažíme sa, aby kraj bol priateľský k rodinám a v tomto duchu prispôsobujeme aj prostredie krajských inštitúcií budovaním detských kútikov a oddychových zón pre najmenších,” uviedla žilinská županka. Pripomenula tiež, že pred rokom vo všetkých piatich krajských knižniciach zaviedli rodinné preukazy, ktoré dnes využíva už takmer 2 300 čitateľov.