Vysoká škola múzických umení v Bratislave oslavuje

685

Vysoká škola múzických umení v Bratislave oslavuje 70. výročie svojho založenia. Škola vznikla 9. 6. 1949 zákonom o zriadení Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Pri tejto príležitosti vedenie školy a fakulty pripravujú a organizujú viacero podujatí v oblasti hudby, tanca, divadla a filmu, ktoré by mali toto výročie pripomínať, a tak zároveň ukázať tvorivú a umeleckú činnosť súčasnej generácie mladých umelcov a ich pedagógov širokej verejnosti.

Už 5. júna sa napríklad uskutoční akademická slávnosť spojená s udeľovaním titulu Doctor honoris causa profesorovi Milanovi Sládkovi a Pamätných medailí za výnimočnú pedagogickú a umeleckú činnosť a za významný prínos v rozvoji VŠMU prof. Ide Černeckej, prof. Emílii Vášáryovej a prof. Stanislavovi Párnickému. V ten istý deň to bude aj slávnostný koncert v Slovenskej filharmónii so sólistami z radov úspešných doktorandov, ako napríklad Borisom Prýglom a Petr Šándorom.

V termíne od 3. do 7. júna 2019 bude v Kine Lumiére v sále K2 vždy od 18. hodiny  premietanie najúspešnejších filmov študentov a doktorandov Filmovej a televíznej fakulty.

V priebehu celého roku 2019 prebieha v rámci programu v Divadle Lab Divadelnej fakulty séria talkshows Umelci Thálie.

Pri príležitosti výročia bude vydaná aj obsiahla publikácia mapujúca činnosť a aktivity jednotlivých pracovísk Vysokej školy múzických umení 2009 – 2019, ktorá predstaví bohatý textový a obrazový materiál k poslednej dekáde života školy.

Galériu úspešných absolventov a osobností, spojených s VŠMU nájdete na https://www.vsmu.sk/oslavy-k- 70-vyrociu-vsmu/