Výstava a kniha upozorňujú na krehkosť polárneho sveta

712

Krásu pomaly miznúceho polárneho sveta zachytáva najnovšia kniha fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva. V poradí desiata monografia je nazvaná Polárna planéta a venuje sa polárnym oblastiam oboch zemských pologúľ. Knihu slávnostne fotograf predstavil verejnosti počas otvorenia prehliadky z jeho tvorby na Bratislavskom hrade. Výstava Amazing Planet je pre záujemcov prístupná v priestoroch Národnej rady SR na Západnej terase Bratislavského hradu do 6. októbra. Agentúru SITA o tom informoval fotograf.

Filip Kulisev sa dlhodobo zaujíma o polárne oblasti sveta, a preto vidí, ako sa menia. “Krása, ktorou nás obklopuje príroda, nie je samozrejmosťou a to, čo dnes považujeme za bežné, už zajtra nemusí existovať. Preto fotím aj polárny svet, ktorý nám mizne pred očami, aby sme si uvedomili jeho krásu a jedinečnosť,” cituje tlačová správa vyjadrenie Kuliseva k jeho najnovšiemu knižnému projektu. Do života ho uviedol 10. septembra minister zahraničnych vecí a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák. Predslov do knihy Polárna planéta napísal známy ochranca prírody monacké knieža Albert II.

Polárna planéta ukazuje rozdiely medzi chladnými svetmi oboch pologúľ. Ľadové medvede skáčuce z kryhy na kryhu žijú len na severe, milióny tučniakov na jednom mieste sú špecifikom južnej pologule. Hoci sú polárne oblasti pre živočíchy najnehostinnejšie miesta, aj tak prekypujú životom. Albatrosy udivujú rozpätím krídel, alky sú sfarbením papagáje severu, tulene slonie či veľryby reprezentujú cicavce majestátnych rozmerov. Ich životný priestor sa mení s meniacou sa klímou na Zemi.

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev je doma a vo svete známy ako fotograf prírodných scenérií. Absolvoval dve stovky individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Zo svojich ciest vydal desať fotografických kníh. Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov.