Výstava upozorňuje na katastrofálny stav kaštieľov

533

Upozorniť na katastrofálny stav mnohých kaštieľov na Slovensku je cieľom výstavy Châteaux po našom. Expozícia je výsledkom päťročnej práce fotografky Jany Šturdíkovej a verejnosť si ju môže pozrieť oddnes do 1. októbra v Centre architekta L. E. Hudeca na Skuteckého ulici v Banskej Bystrici. Agentúru SITA o tom informovalo Slovenské národné múzeum. Súčasťou slávnostného otvorenia bolo predstavenie knižného spracovania projektu venovaného chátrajúcim kaštieľom a tiež diskusia. Ako pre SITA povedala autorka fotografií, na Slovensku pamiatkári evidujú približne 430 kaštieľov, no v skutočnosti je ich viac. V zlom stave je do 200 z nich a práve na ne sa Šturdíková zamerala. Vyhľadávala opustené kaštiele v zlom stave. Podľa vlastných slov zmapovala vyše 150 týchto často jedinečných historických stavieb a sústredila sa na ich nedávnu minulosť – využitie v posledných desaťročiach a v súčasnosti. Niektoré boli v 20. storočí školami, iné skladmi, ale aj jedálňami či miestom pre šport.

Fotografka Jana Šturdíková prevedie návštevníkov výstavy po zanedbaných kaštieľoch na Slovensku. Jej zábery sú výsledkom päťročného putovania po celom Slovensku. Podnetom vzniku jej projektu bola fotografia chátrajúceho kaštieľa v Želiezovciach. Fotografiu dopĺňal sprievodný text ospevujúci jeho bohatú históriu, ktorý však vôbec nekorešpondoval s jeho súčasným stavom. Projekt fotografky pre bakalársku prácu v Inštitúte tvorivej fotografie v Opave tak prerástol do komplexného celku. Výsledkom je kniha vydaná v apríli tohto roka a tiež výstava, obe pod názvom Châteaux po našom. Informoval o tom v tlačovej správe k výstave Rastislav Udžan z banskobystrického Centra architekta L. E. Hudeca. Výstavou chcú jej organizátori upozorniť najmä na fakt, že „aktuálny stav po Slovensku roztrúsených národných klenotov a ich posledné využitie v podobe zberne surovín, zábavného podniku, skladu či posilňovne neprispieva k našej kultúrnej uvedomelosti.“

Kniha Châteaux po našom venovaná situácii opustených kaštieľov na Slovensku obsahuje fotografie vybraných 104 kaštieľov z celého Slovenska z rokov 2013 až 2018. Rozdelené sú do 17 kategórií podľa ich posledného známeho účelu. „Kniha je obrazom krajiny, v ktorej kultúrne dedičstvo vyzerá inak, ako by sme prirodzene čakali a zároveň s nadhľadom a bez zbytočného pátosu motivuje diváka zamyslieť sa nad touto situáciou,“ konštatuje sa v článku Châteaux po našom, ktorý knihe venoval architektonický portál Archinfo a dostupný je na https://www.archinfo.sk/diela/teoreticka-praca/chateaux-po-nasom.html. Pod knihu sa popri fotografke Jane Šturdíkovej podpísali ako autorky textov Michaela Paštéková, Soňa Gyarfašová Lutherová, Ľubica Szerdová – Veľasová a grafický dizajn je od Lucie Zednikovičovej. Publikáciu vydalo občianske združenie Archimera.

Jana Šturdíková vyštudovala dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a fotografiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vystavovala na festivaloch Mesiac fotografie v Bratislave, Mois de la Photo v Paríži, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, Off Festival Bratislava a ďalších spoločných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Je spoluzakladateľkou a členkou alternatívneho divadla Non.Garde. V roku 2015 ukončila štúdium na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. S prácou Châteaux po našom sa v rovnakom roku stala finalistkou súťaže Poznan photo diploma award. Spolu s ďalšími finalistami vystavovala v Poľsku a vo Francúzsku. V roku 2015 bola výstava Châteaux po našom v galérií Priestor v Lučenci, v roku 2016 v Nitrianskej galérií, v novembri 2017 v rámci slovenského Mesiaca fotografie vo Varšave, informoval portál Archinfo.

Foto: archív Archinfo