Výtvarná mapa problémov východnej Európy v kunsthalle

705

Nad východoeurópskou identitou sa zamýšľa najnovšia expozícia Kunsthalle Bratislava (KHB). Medzinárodnú výstavu s názvom Orient2 otvorí KHB v svojom bratislavskom sídle, v Dome umenia už dnes podvečer. Kolektívna výstava je ušitá na mieru priestorov prvého poschodia kunsthalle. Návštevníkom ponúkne od piatka 12. júla až do 6. októbra tvorbu troch desiatok umelcov z viac ako desiatky európskych štátov. Agentúru SITA o tom informovala PR manažérka KHB Katarína Kručay Hornáková.

Orient2 je rozšíreným pokračovaním projektu Orient, ktorý sa vlani predstavil vo viacerých európskych kultúrnych inštitúciách, napríklad v Kim? Contemporary Art Centre v Rige, BOZAR Centre for Fine Arts v Bruseli a Bunkier Sztuki Gallery v poľskom Krakove. Kurátorsky ho zostavil riaditeľ Zbierky moderného a súčasného umenia v Národnej galérii v Prahe Michal Novotný.

Výstava je rozdelená na päť scén: Čakáreň, Všetci sú vyobliekaní a nemajú kam ísť, Karpatské digitálne lúky, Diabol v stroji a Tiene minulých budúcností. Sleduje tak viaceré udalosti a zmeny, ktorými si prešli obyvatelia východoeurópskych štátov za ostatných 30 rokov, od pádu komunizmu až po súčasnosť. Návštevníkovi tak ponúka zamyslenie sa nad existenciou východoeurópskej identity.

Za to, čo je typické pre krajiny nášho regiónu, považuje kurátor výstavy Novotný sebapodceňovanie, ale aj aroganciu. „Poukazuje tým na potláčaný komplex menejcennosti, ktorý môže byť príčinou súčasného nárastu nacionalizmu a nedemokratických tendencií vo východnej Európe,“ priblížila KHB myšlienku výstavy. Podľa kunsthalle vystavené umelecké diela zároveň kladú otázku, či by sa skutočnosť, že región zlyhal v tvorbe a uplatňovaní východoeurópskej identity, nemohla zmeniť na jej pozitívum.

Michal Novotný je riaditeľ Zbierky moderného a súčasného umenia v Národnej galérii v Prahe. V rokoch 2011 až 2018 viedol Centrum pre súčasné umenie Futura v Prahe, od roku 2016 do roku 2018 bol externým kurátorom v galérii Plato Ostrava. Učí na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe, kde je asistentom profesora od roku 2016. V súčasnosti patrí medzi najoceňovanejších kurátorov mladej generácie v rámci medzinárodnej európskej scény, dodala KHB.

Kunsthalle Bratislava je nezbierkotvorná galéria a v svojom sídle v Dome umenia na Námestí SNP 12 predstavuje tvorbu súčasných domácich a zahraničných vizuálnych umelcov. Výtvarná obec Slovenska sa dožadovala vzniku takejto inštitúcie od roku 1990. KHB vznikla z rozhodnutia MK SR k 1. januáru 2014 ako výsledok dlhoročnej snahy výtvarníkov, teoretikov aj širokej verejnosti vytvoriť v hlavnom meste reprezentatívny priestor pre súčasné výtvarné umenie. Pôvodne bola KHB založená ako Slovenské centrum vizuálnych umení a patrila pod Národné osvetové centrum. Od júla 2016 sa stala časťou SNG s osobitným štatútom. Výstava sa v Kunsthalle Bratislava dá vidieť denne okrem utorka od 12:00 do 19:00 a v stredu od 13:00 do 20:00. Viac informácií o programe KHB možno nájsť na webstránke http://www.kunsthallebratislava.sk/.

Foto: Kunsthalle Bratislava