Výtvarné leto v Bratislave bude opäť Konkrétne

623

Súčasné európske geometrické tendencie v umení aj toto leto odhalí akcia Konkrétne leto. V poradí druhý ročník medzinárodného výtvarného podujatia sa v hlavnom meste začne dnes sériou vernisáží v štyroch galériách. Na výstavách sa predstaví 49 umelcov z deviatich krajín. Hlavným kurátorom výtvarnej akcie je slovenský galerista a akademický maliar Viktor Hulík. Práve Hulík pred 22 rokmi stál pri zrode známeho projektu sochárskej tvorby Socha a objekt. Ten tradične každé leto prinášal v lete do bratislavských galérií, parkov a na námestia súčasnú sochársku tvorbu zo Slovenska a zo sveta. Agentúru SITA o tom informovali organizátori aj zapojené galérie.

Ústrednú výstavu Konkrétneho leta 2019 nájdu priaznivci výtvarného umenia do 20. júla v Galérii Umelka. Prinesie diela umelcov z deviatich krajín Európy. Ďalšie expozície sa otvoria vo Francúzskom inštitúte (do 26. júla), Galérii Z (do 11. augusta) a Rakúskom kultúrnom fóre (do 31. augusta). Výstavy doplnia počas júla interaktívne projekcie vo výkladoch sídla Poľského inštitútu na Námestí SNP. Séria výstav Konkrétne leto je prehliadkou tvorby výtvarníkov rôznych generácií, od renomovaných tvorcov až po začínajúce mená.

Organizátor a hlavný kurátor akcie, umelec známy medzi iným kinetickými a svetelnými objektmi Viktor Hulík tvrdí, že hlavným cieľom je predstaviť čo najširšie spektrum podôb konkrétneho a geometrického umenia. “Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami,” cituje tlačová správa Hulíka. Konkrétne a geometrické umenie má bohatú tradíciu v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku, Nemecku či Švajčiarsku, ale aj v Česku a na Slovensku, veď už v roku 1967 vznikol československý Klub konkretistov.