Vzniká nový film o Dubčekovi s hviezdnym obsadením

952

Ako nás informovali zo spoločnosti LECA Production, producent Andrej Antonio Leca s tímom dvojdielneho filmového projektu DUBČEK – SLOBODA ALEBO SMRŤ a DUBČEK – ĽUDSKÁ TVÁR v októbri absolvoval rokovania v ruskej metropole.

„Výber hlavného predstaviteľa – postavy Alexandra Dubčeka nebol ľahký. Odkedy na projekte pracujeme, som sa aj s členmi tímu dôsledne zamýšľal a venoval výberu herca. Napokon je to titulná postava nášho veľkofilmu. Z desiatok mien, ktoré prichádzali do úvahy sa napokon urobil užší výber až som sa fokusoval na jedného! Pre mňa ako hlavného producenta a autora projektu, pre produkčnú spoločnosť LECA production je veľkým potešením, že našu ponuku prijal adept, ktorého sme určili ako výber číslo 1. Teším sa, že môžem zverejniť meno, na ktoré sa už dlhšie čakalo a zostávalo zatiaľ utajené.” vyjadril sa producent Leca.

Alexandra Dubčeka, prvého tajomníka ÚV KSČ, hlavného predstaviteľa Pražskej jari a významnú osobnosť našich nedávnych dejín, ktorý sa vo vysokej politike stal známy v celom svete, stvárni jeden z najznámejších a najúspešnejších ruských hercov Oleg Meňšikov.

„Stretnutie s Olegom sa nieslo vo veľmi príjemnom, srdečnom duchu a Oleg vyjadril potešenie z nášho výberu a potvrdil, že sa rád ujme a stvárni významnú postavu v našom veľkofilme. Nasledoval podpis dohody o spolupráci, ktorá predchádza samotnej zmluve. Jeho charizmu a vyžarovanie vnímam ako veľmi blízke s postavou Alexandra Dubčeka, ktorý sa vo vrcholovej politike zapísal do svetových dejín svojou výraznou charizmou a doslova “ľudskou tvárou”, povedal Leca.

Jedného z najobsadzovanejších hercov v Rusku, laureáta mnohých ocenení, vďaka jeho výzoru a inteligencii často prirovnávajú k Gérardovi Philipovi. Natočil filmy najrôznejších žánrov. Slávny vo svete sa stal vďaka úlohe v oscarovom filme Unavení slnkom a neskôr úlohou v ďalšom Michalkovom filme Sibírsky barbiér. Ďalšou významnou snímkou, v ktorej získal úlohu je film Východ – Západ.

Filmový projekt v réžii svetoznámeho chorvátskeho režiséra Lordana Zafranovića mapuje celý život Dubčeka, jeho rodiny, je plný zvratov a drámy, sleduje udalosti v širokom geopolitickom kontexte. Zachytáva celý jeho život a teda aj udalosti takmer celého 20. storočia.

Bývalého sovietskeho vodcu Leonida I. Brežneva vo filme stvárni jeden z najvýznamnejších hercov svetovej kinematografie Gérard Depardieu.

Filmový projekt je inšpirovaný životom Alexandra Dubčeka, ale nie je to životopisný film. Tvorcovia sa opierajú o konkrétne historické udalosti; tieto sú však pozadím pre ľudské osudy dvoch generácií: rodičov a ich detí.

Zameriavame sa na rodinné vzťahy – historické pohyby priamo vplývajú na ich realitu.  Celý koncept zahŕňa obdobie od roku 1918 po rok 1992 s náznakom časového a významového presahu po súčasnosť. Celý dej bude obsiahnutý v dvoch viac-menej samostatných celkoch; pôjde teda o dva celovečerné hrané kinofilmy, každý s rozsahom približne 2,5 hodiny, pričom sa vytvorí potenciál pre niekoľkodielny televízny seriál.  Leitmotívom je odveká ľudská túžba po slobode a  spravodlivej spoločnosti.

Prvý film s podtitulom SLOBODA, ALEBO SMRŤ začína v roku 1918 v Chicagu a končí v roku 1856 v Moskve. Druhý film s podtitulom ĽUDSKÁ TVÁR sa začína v šesťdesiatych rokoch v Československu a končí v Prahe roku 1992, keď hlavný hrdina tragicky zomiera.

Foto: LECA Production

Producent Andrej A. Leca (vpravo) s hercom Olegom Meňšikovom