Za hodnotami aj za záchranou (Jedinečné prehliadky v Betliari aj v Krásnohorskom Podhradí)

667

Nadácia VÚB vyhlásila tento rok už po desiaty raz súťaž o záchranu kultúrnych pamiatok s názvom Poklady Slovenska. Spomedzi viac ako 750 prihlásených objektov sa do finálovej deviatky dostalo aj Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí, ktoré spravuje Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar.

Mauzóleum dal postaviť gróf Dionýz Andrássy pre svoju manželku Františku a pre seba v rokoch 1903-1904. Je dielom mníchovského architekta Richarda Berndla a od svojho dokončenia je považované za vzácnu pamiatku architektúry 20. storočia. Je to unikátne dielo inšpirované ranokresťanským a byzantským umením. Bolo postavené za rekordný čas – 18 mesiacov nepretržitej práce. Na výstavbu bol použitý biely vápenec zo Sóskútu a interiéry boli vyzdobené mramorom z celého sveta.
Pomôcť zachrániť mauzóleum pred nemilosrdným zubom času môže každý, kto za neho zahlasuje do 28. apríla prostredníctvom stránky www.nadaciavub.sk/poklady, kde nájdu záujemcovia aj bližší popis histórie a súčasného nelichotivého stavu všetkých finalistov súťaže. Pamiatka, v ktorej obnove uvidí verejnosť najväčší zmysel, získa na svoj prerod sumu 50-tisíc €.
Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar sa rozhodlo podporiť svoju pamiatku v hlasovaní špeciálnou výstavou vo vstupných priestoroch kaštieľa Betliar, ktorá všetkým návštevníkom priblíži nielen objekt mauzólea, ale aj romantický príbeh manželského páru, Františky a Dionýza Andrássyovcov, ktorí sú v mauzóleu pochovaní. Okrem toho múzeum pre návštevníkov pripravilo aj dve špeciálne komentované prehliadky:
Počas veľkonočnej soboty 20. apríla pozývajú o 15. hodine do kaštieľa Betliar, kde historik umenia Július Barczi predstaví návštevníkom najväčšie poklady mauzólea. Návštevníci budú môcť obdivovať aj roky nevidené predmety, napr. zlatý kalich, ktorý dal gróf Dionýz vyrobiť z Františkiných šperkov a ktorý zdobený 265 drahokamami! Vystavené mimoriadne vzácne predmety budú počas prehliadky chránené príslušníkmi Policajného zboru, preto je vstup na prehliadku limitovaný a v prípade záujmu je nutná rezervácia na tel. čísle 0918 723 500.
V piatok 26. apríla pozývajú o 17. hodine priamo do Mauzólea Františky a Dionýza v Krásnohorskom Podhradí, kde riaditeľka múzea Tímea Mátéová predstaví jeden z najfascinujúcejších a najzáhadnejších romantických príbehov v našich dejinách a aj príbeh výstavby samotného mauzólea.
Návštevníkom, ktorí sa preukážu sms správou s verifikačným kódom z hlasovania, bude na obe podujatia umožnený bezplatný vstup.

Foto: archív SNM