Za Mikulášom a Vianocami do skanzenu, na hrad aj do zámku

757

Adventné zvyky a sviatočné tradície možno zažiť ešte pred Vianocami v tradičnej dedine, na zámku aj na hrade. Sprostredkujú ich programy Slovenského národného múzea (SNM) v Múzeu slovenskej dediny v Martine, na hrade Červený Kameň aj na Bojnickom zámku. Martinský skanzen pripravil na nedeľu program Vianoce na dedine a do polovice decembra pozýva deti na vzdelávaciu akciu Ako bolo na Vianoce. Pobočka SNM na hrade Červený Kameň zase na sobotu avizuje stretnutie s Mikulášom, anjelom aj čertom a priestory Bojnického zámku od Mikuláša vyzdobia vianočné stromčeky a dekorácie.

Mikuláš a jeho pomocníci anjel a čert prídu na hrad Červený Kameň týčiaci sa nad obcou Častá (okres Pezinok) v sobotu 7. decembra. V priestoroch hradného múzea sa netradičné prehliadky uskutočnia od 10. do 16. hodiny. Ako ďalej agentúru SITA informoval kultúrno-propagačný manažér SNM – Múzea Červený Kameň Ľuboš Haršány, na hrade žilo v minulosti hneď niekoľko Mikulášov z rodu Pálffy. Existuje však legenda o svätom Mikulášovi, ktorý už po celé stáročia roznáša darčeky všetkým deťom na celom svete. K splneniu tejto zdanlivo nemožnej úlohy mu pomáhajú jeho dvaja spoločníci – rozvážny anjel a nezbedný čert, ktorí pripravia sladkú odmenu aj pre všetky deti, čo prídu v sobotu na hrad. Okrem mikulášskych prehliadok čakajú návštevníkov v hradnej lisovni stredoveké vianočné trhy a o 12., 15. a 16. hodine vystúpenie hudobnej kapely Vrbovské vrby.

Priestory Bojnického zámku sa od 6. decembra do 5. januára zaplnia vôňou ihličia vianočných stromčekov. V prvý deň podujatia Vianoce na zámku, na Mikuláša zároveň čaká na všetky deti, čo navštívia zámok, sladký mikulášsky balíček. Sladké prekvapenie v podobe napolitánok a medovníkov bude pripravené aj pre ostatných malých návštevníkov až do Vianoc, avizuje SNM – Múzeum Bojnice na svojej webstránke http://www.bojnicecastle.sk/.

Múzeu slovenskej dediny v Martine, ktoré je súčasťou SNM v Martine venuje blížiacim sa sviatkom akciu Vianoce na dedine. V skanzene v martinských Jahodníckych hájoch sa program uskutoční v nedeľu 8. decembra od 10. do 16. hodiny. Ako ďalej agentúru SITA informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská, betlehemskú hru predvedú autentickí betlehemci z Priehaliny. Chlapci, ktorí každý rok oživujú dávnu tradíciu a obchádzajú obyvateľov hriňovského lazu, vystúpia o 11,30, 12,30 a 14,30 hodine.

Vianočné piesne, ktoré zneli pri koledovaní počas Štedrého večera v kysuckých obciach Čierne, Skalité a Oščadnica zaspieva v drevenom kostole z Rudna o 10, 30 a 12. hodine Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny. Do tajov mágie stridžích dní a ľúbostného čarovania zas záujemcov zasvätí ondrejské veštenie. Lucie s husacími krídlami pozmetajú všetko zlé a Mikuláš s čertom a anjelom podľa zásluh odmenia deti. Deťom sú určené aj tvorivé dielne, v ktorých sa naučia vyrábať ozdoby na vianočný stromček. Súčasťou programu budú tiež ukážky remesiel spojené s predajom a chýbať nebude tradičná sviatočná kuchyňa. Súčasťou akcie bude o 13, 30 hodine rímskokatolícka svätá omša v kostole z Rudna.

Okrem toho v Múzeu slovenskej dediny pripravili od konca novembra do polovice decembra interaktívny vzdelávací program pre materské a základné školy s názvom Ako bolo na Vianoce. Deťom na ňom porozprávajú o stridžích dňoch, bude sa veštiť pomocou roztopeného vosku. Zistia tiež, na čo sa používalo krídlo z husi, ako vyzeral vianočný stromček za dávnych čias a vyrobia si aj vlastnú ozdobu na stromček. Akcia sa uskutoční 3., 4. a 5. decembra a potom 10., 11. a 12. decembra. Skupiny detí zo škôlok a škôl sa na ňu musia prihlásiť vopred.

Viac podrobností o programoch pobočiek Slovenského národného múzea možno nájsť na jeho webstránke https://www.snm.sk.