Za slovenskou kultúrou do Českých Budějovíc

745

Historický vývoj a z neho vyplývajúce súvislosti priali tomu, že slovenská a česká kultúra sú si veľmi blízke a inak to nie je ani v aktuálne dlhodobej súčasnosti. Túto blízkosť a veľakrát až prepojenosť aj po vzniku samostatných štátov potvrdzujú viaceré kultúrne a spoločenské podujatia, ktoré sa konajú na takpovediac oboch brehoch rieky Moravy. Jedným z nich je už 21. ročník Dní slovenskej kultúry, ktorý sa koná v dňoch 14. – 23. 2. 2020 v spomínanom meste v Juhočeskom kraji. O širokospektrálnosti podujatia svedčí aj skutočnosť, že na jeho organizovaní sa podieľajú napríklad Slovenský inštitút v Prahe, Slovensko-český klub Praha, Klub slovenských dotyků České Budějovice, Spolok slovenských spisovateľov, Svetové združenie Slovákov v zahraničí, ČRO České Budějovice, Galerie Nahoře, Kino Kotva, Obec jihočeských spisovatelů… Viac o podujatí sme sa porozprávali s jedným z hlavných spoluorganizátorov Vladimírom Skalským, ktorý je o. i. predsedom Svetové združenie Slovákov v zahraničí, hybným “činiteľom” a štatutárom viacerých zúčastnených organizácií a spolkov.

Na našu otázku, čo sú to vlastne Dni slovenskej kultúry v ČR a prečo sa konajú aj v Českých Budějoviciach, nám V. Skalský (na fotografii) povedal aj toto: “Slovensko-český klub so sídlom v Prahe koordinuje sieť Dní slovenskej kultúry po rôznych českých a moravských mestách. Sú to festivaly trvajúce takpovediac od troch dní do troch týždňov. Myšlienka sa zrodila v Moravskej Třebovej, hneď ako druhé sa pridali České Budejovice, kde je dnes festival najväčší. Prečo práve České Budejovice? Odpoveď je jednoduchá – našiel sa tam záujem. Najprv sa nám do Slovensko-českého klubu ozvala miestna aktívna budejovická slovenská učiteľka, Mária Klierová, ktorá ma počula v Českej televízii rozprávať o Dňoch slovrenskej kultúry v Moravskej Třebovej a o našom zámere realizovať podobné podujatie aj inde. Spolu s ňou sme sa objednali na radnici a už to išlo. Určite zohráva rolu aj partnerský vzťah s Nitrou, či fakt, že na juhu Čiech, ako všade v ČR, žije veľa Slovákov, v Budějoviciach napríklad aj bývalých vojakov. Mimochodom, Mária Klierová je dodnes predsedníčkou tamojšieho slovenského spolku, pobočky Slovensko-českého klubu, ktorý funguje pod názvom Klub Slovenských dotykov v Českých Budejoviciach. Najväčšia vďaka za dni v tejto juhočeskej metropole patrí samotnému Štatutárnemu mestu České Budejovice, všetkým jeho starostom, ako postupne prichádzali, a vedúcej odboru kultúry, ktorá sa tomu venuje už mnoho rokov, pani Ive Sedlákovej. Okrem už spomínaného mesta, Slovensko-českého klubu, a Klubu slovenských dotykov v Českých Budejoviciach sa na organizácii festivalu podieľa aj Slovenský inštitút v Prahe a celý cyklus podporuje tiež české ministerstvo kultúry a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.”
Skúsme podrobnejšie špecifikovať, čo všetko navštevníkov spomínaných dní čaká….
“Otvorenie Dní slovenskej kultúry v Českých Budejoviciach sa uskutoční na Valentína, v piatok 14. februára vernisážou výstavy bratislavského výtvarníka Petra Hargaša Farby môjho života. V rovnaký deň nasleduje stretnutie slovenských a juhočeských spisovateľov, na ktorom budú slovenskú stranu reprezentovať Pavol Tomašovič a Igor Válek. Večer zakončí posedenie s hudbou v réžii Klubu slovenských dotykov. Y bohatého programu nasledujúcich dní aspoň “ochutnávka”… Mestské divadlo Trenčín privezie Gogoľovu Ženbu, Divadlo Komediograf zasa hru Luboša Baláka Manželstvo v kocke, v ktorej sa predstavia Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová. Fotografickú tvorbu bude zastupovať výstava Zuzany Pustaiovej Flashback, s  kolekciou šperkov sa predstaví návrhárka Eva Hegedüsová. Chýbať nebude ani filmová tvorba, Ľudová hudba bratov Wimmerovcov, ba ani slovenská svätá omša. Je až neuveriteľné, že hneď v deviatich miestnych hoteloch a reštauráciách budú Dni slovenskej kuchyne…”
Len dodávame, že to zďaleka nebude všetko a najlepšie je do Českých Budějovíc prísť, vidieť a počuť… Z priloženého programového letáka si určite vyberiete.

Program_dny_2020

Foto:prahatv