Febiofest 2019 sa presúva z Bratislavy ďalej

668

Už v stredu 20. marca sa začal 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V programe má Slovenský filmový ústav (SFÚ) ako spoluorganizátor opäť široké zastúpenie. Filmy zo svojich vzácnych zbierok uvedie v dvoch festivalových sekciách, významne tento rok tiež participuje na príprave aktivít v časti určenej pre filmových profesionálov Industry Days v bratislavskom Kine Lumière.

Medzinárodný festival filmových klubov slávnostne otvorila česko-slovenská dráma Punk je hned! debutujúceho režiséra Juraja Šlauku. Záujemcovia si budú môcť film pozrieť aj v sobotu o 17. hod v kine Mladosť alebo v nedeľu o 11. hod. v Kine Lumier.

Ako informovala agentúra SITA, pri príležitosti slávnostného otvorenia festivalu udelila Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) počas večera aj výročné ceny. Najlepším filmovým klubom za rok 2018 sa stal nitriansky Kinoklub Tatra, cenu pre Najlepší klubový film získala snímka Tiesňové volanie (r. Gustav Möller). Toto ocenenie v podobe skleneného objektu výtvarníka Pala Macha si švédsky režisér osobne neprevzal, zástupcovia ASFK mu ho onedlho doručia. Výročná cena ASFK za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu patrí viacerým oceneným. Za mesačník film.sk ju prevzali jeho súčasný šéfredaktor Daniel Bernát a prvá šéfredaktorka, dnes tlačová tajomníčka SFÚ, Simona Nôtová. Cenu v tejto kategórii získal aj kameraman Dodo Šimončič. Výročnou cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii si uctili Sergeja Loznicu. Bieloruský režisér si ocenenie prevezme dnes o 20,30 hod v Kine Lumiere počas uvedenia svojho nového filmu Proces.

V nasledujúcich dňoch čaká návštevníkov Febiofestu v bratislavských kinách, kaviarňach a kultúrnych priestoroch viac ako sto projekcií rozdelených do deviatich programových sekcií. Festival v hlavnom meste potrvá do 26. marca a potom výber filmov s podtitulom Best of MFFK Febiofest poputuje do ďalších 15 slovenských miest. Podrobnejšie sa o tejto časti Febiofestu dozviete na jeho FB.

Viac nájdete aj na https://literarnytyzdennik.sk/slovensky-filmovy-ustav-a-26-mffk-febiofest/