Začína sa festival Ekotopfilm – Envirofilm 2019

650

V pondelok 27. mája sa v Bratislave a Banskej Bystrici začne Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm 2019. Podujatie ponúkne projekcie dokumentárnych filmov, prednášky a diskusie so zaujímavými hosťami. Záujemcovia a záujemkyne sa na nich budú môcť zúčastniť do 31. mája v Pistoriho paláci a Kine Film Europe v Bratislave a Cinemaxe v nákupnom centre Europa SC v Banskej Bystrici. Agentúru SITA o tom informoval generálny riaditeľ festivalu Peter Lím.

Festival sa bude zaoberať viacerými otázkami ako napríklad “Dokáže jednotlivec zmeniť svet?” či “Má naša planéta šancu na záchranu?”. V programe festivalu je 66 dokumentárnych filmov z 30 krajín sveta vrátane Slovenska. Divákov a diváčky pritom zavedú do Ekvádoru, k delte Okavanga, na Island či Sibír, ale aj na civilizáciou zdevastované miesta. “Stephen Hawking, popredný svetový fyzik, ešte predtým ako opustil tento svet povedal, že nám na Zemi zostáva 100 rokov a potrebujeme si nájsť nové miesto na život, ak chceme ako druh prežiť. Myslím si, že je to pomerne alarmujúci odkaz, nejde tu už o žiadne sci-fi. Ľudí však nechceme strašiť, chceme ich informovať a motivovať k zmene, možno trošku varovať. Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta dosiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Tu prichádza na rad tá inšpirácia – poučiť sa zo zlých návykov, naštartovať v sebe zmenu. Ak výrazne nezmeníme svoje správanie, zostáva nám jediné. Nájsť si novú planétu. Budem ale asi hovoriť za viacerých z nás, keď poviem, že mne sa tu na Zemi veľmi páči. Musíme zapracovať na našom vzťahu,” vyjadril sa na margo podujatia Lím.

Jednou zo snímok v programe bude krátkometrážny dokument Ojmiakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta (2018) slovenského režiséra Dominika Bariho, ktorý na festival aj zavíta ako hosť. Snímka, ktorú americká Akadémia filmových umení a vied kvalifikovala na Oscara, približuje extrémne podmienky a život na severe Sibíri. Film podporila aj nadácia Leonarda DiCapria, ktorá sa venuje boju proti klimatickým zmenám. Návštevníci a návštevníčky Ekotopfilmu – Envirofilmu 2019 si Ojmiakon budú môcť pozrieť ako v Bratislave, tak aj v Banskej Bystrici.

Organizátori festivalu okrem projekcií pripravili aj sprievodné diskusie či program pre základné a stredné školy. Záujemcovia a záujemkyne tiež budú mať možnosť si na mieste kúpiť ekovýrobky a lokálny dizajn. Kompletný program podujatia je na webstránke www.ekotopfilm.sk. Vstupné na premietania a sprievodné diskusie je zadarmo.

Spoluorganizátorom Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm 2019 je Slovenská agentúra životného prostredia. V Bratislave sa podujatie bude konať pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a starostky mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzany Aufrichtovej.