Začína sa jesenná edícia One Day Jazz Festivalu

435

V utorok sa začne jesenná edícia 11. ročníka One Day Jazz Festivalu. Podujatie, ktoré s prestávkami potrvá do 21. novembra, otvorí koncert v bratislavskom Ateliéri Babylon. Vystúpia na ňom Valihora Project, Aron Hodek & Friends a Chris Dave & The Drumhedz.

Riaditeľ festivalu na koncerte vzdá hold kalifornskej jazz-funkovej formácii Tower of Power, ktorá si v roku 2011 zahrala aj na One Day Jazz Festivale. „Je to uskutočnenie projektu, ktorý sa už dlhodobo snažím dať spoločne s Matúšom Jakabčicom dokopy. Ide o hranie s väčším bigbandovým obsadením s výraznými dychmi. Chceme si zahrať dobrú hudbu, ktorú máme radi. Tower Of Power je kapela, ktorú milujeme a tiež tu už vystupovala. Máme skvelých hráčov, navyše je dobré festival odštartovať, a ja túto tradíciu dodržiavam, s elitou českej a slovenskej džezovej scény – Juraj  Griglák, Eugen Vizváry, Matúš Jakabčic plus sedem skvelých dychárov,“ povedal Martin Valihora pre agentúru SITA.

Počas úvodného večera bude pódium zároveň patriť aj osemročnému slovenskému basgitaristovi Aronovi Hodekovi. „Aron je obrovský talent, má v sebe niečo, čo oceňuje naozaj celý svet. Registrujú ho aj veľké hudobné mená, pozývajú ho na spoločné pódiá ako seberovného. A nie je zaujímavý len svojím neuveriteľným talentom. Má v sebe niečo magické, už teraz z neho srší vlastná hudobná poloha, vízia. Spôsob, akým pristupuje k hudbe, je jedinečný, preto sa vďaka sociálnym sieťam stáva známym po celom svete, a to len prostredníctvom jednoduchých videí, ako hráva so svojím bratom v Komárne. Keď som s ním bol na jednom z najväčších hudobných veľtrhov NAMM v Los Angeles, cítil som sa vďaka nemu ako superstar, všetci si s ním robili fotky. Je to náš veľký vývozný hudobný klenot a teba ho podporovať. Za seba môžem sľúbiť, že One Day Jazz Festival bude stáť pri ňom a bude mu pomáhať vo všetkom, v čom bude vedieť pomôcť – v  kontaktoch a v priestore, ktorý mu poskytne. Myslím si, že je to našou psou povinnosťou,“ poznamenal Valihora.

Na festivale, ktorý počas nasledujúcich desiatich dní zavíta okrem Bratislavy aj do Košíc, Prievidze, Banskej Štiavnice a Žiliny sa predstaví i viacero zvučných zahraničných mien. Okrem už spomínaného Chrisa Davea & The Drumhedz prídu na Slovensko aj švédsky klavirista Jacob Karlzon, izraelský klavirista Shai Maestro, ktorý sa predstaví aj so svojím triom na záverečnom koncerte podujatia, ale aj britský basgitarista Tony Grey, francúzsky klavirista Romain Collin či maďarský trubkár Kornél Fekete-Kovács. Jedným z headlinerov festivalu budú aj Ben Williams Quartet, ktorí počas festivalu povedú i vlastný masterclass. „Žánrovo sme veľmi otvorení, napokon džez je veľmi slobodná, liberálna platforma hudby. Je fajn, že máme “nových” aj “starých” interpretov. Čaká nás veľa rozmanitej hudby – novej, modernej, progresívnej, džezovej – z celého sveta. Máme sa na čo tešiť,“ poznamenal riaditeľ festivalu.

One Day Jazz festival je podľa neho predovšetkým o spájaní a vytváraní jedinečných spoločných projektov, v ktorých sa stretávajú silné hudobné individuality. „Keď sa spoja v rôznych formáciách, neraz vznikajú veľmi silné momenty, čo sa prejavuje aj v dramaturgii festivalu. Ten by mal byť hlavne o interakcii a vzájomnej komunikácii. Mám množstvo nápadov, ako vytvárať jeho program a mám obrovskú radosť, keď sa mi darí spájať lokálnych a aj svetových hudobníkov na jednom pódiu. Po jednotlivých koncertoch preto nechávam ešte hudobníkom priestor na after jam session. Tento socializačný moment je pre mňa osobne veľmi dôležitý, vďaka tomu prenikáme aj do sveta a naša scéna dostáva čoraz viac príležitostí,“ usúdil Valihora.

One Day Jazz Festival 2019 – jesenná edícia:

 1. novembra – Ateliér Babylon, Bratislava
  Valihora Project – Tribute To Tower of Power /SK
  Aron Hodek & Friends /SK
  Chris Dave & The Drumhedz /USA
 2. novembra – Fuga, Košice
  Tony Grey Project feat. Romain Collin /USA
  Martin Valihora /SK
  Kornél Fekete-Kovács /HU
 3. novembra – Art Point, Kino Baník, Prievidza
  Tony Grey Project feat. Romain Collin /USA
  Martin Valihora /SK
  Kornél Fekete-Kovács /HU
 4. novembra – Kultúrne centrum, Banská Štiavnica
  Tony Grey Project feat. Romain Collin /USA
  Martin Valihora /SK
  Kornél Fekete-Kovács /HU
 5. novembra – Mestské divadlo Žilina, Žilina
  Ben Williams Quartet feat. Marcus Strickland /USA
  Julius Rodriguez /USA
  Justin Brown /USA
  Tony Grey Project feat. Romain Collin /USA
  Martin Valihora /SK
  Kornél Fekete-Kovács /HU
 6. novembra – Konzervatórium, Bratislava
  Ben Williams Quartet /USA
 7. novembra – Istropolis, Bratislava
  Julius Rodriguez /USA
  Justin Brown /USA
  Tony Grey Project feat. Romain Collin /USA
  Martin Valihora /SK
  Kornél Fekete-Kovács /HU
  Jacob Karlzon Trio /SWE

B-Stage – Alan Bartuš Trio /SK

 1. novembra – Divadlo Aréna, Bratislava
  Shai Maestro Trio /USA
  AMC Trio feat. Eric Marienthal /SK, USA