Začína sa týždeň Vincenta Hložníka a inovujeme náš portál

690

Vážení návštevníci portálu, ľudia, ktorí viete, že kultúra je nevyhnutnou súčasťou kvality každodenného života, priaznivci literatúry a umenia, pozitívneho diania v spoločnosti, vitajte! Ako vedúci redaktor sa pravidelne prihováram z tohto miesta. Aktuálne predovšetkým o bohatom živote literatúry a kultúry vo všeobecnosti. Od februára tohto roku je internetový priestor bohatší o kultúrno-spoločenský portál, ktorý zároveň rozširuje tlačenú verziu Literárneho týždenníka.

V utorok 22. októbra si celá kultúrna verejnosť na Slovensku pripomína sté výročie narodenia významného umelca, maliara, ilustrátora, grafika, kresliara a pedagóga Vincenta Hložníka. Práve v tento deň sa viac ako symbolicky otvárajú nielen dve veľké výstavy ponúkajúce významnú časť jeho unikátneho diela, ale prakticky sa začína jeho týždeň, ba aj zvyšná čas roka je v znamení intenzívnejšieho vnímania odkazu jeho tvorby a myšlienok. Keď v roku 1993 venoval Vincent Hložník kolekciu obrazov Matici slovenskej, povedal aj toto: „Moje korene väzia hlboko v slovenskej zemi. Vnútorným zrakom som od narodenia vnímal krásu Slovenska. Tento vnútorný pohľad sa premieňal na obrazy. Prosím vás, aby ste chápali môj čin nielen ako dar, ale aj ako splátku dlžoby za to, čo mi ako inšpiráciu pre moje umenie dala táto krajina.” Sté výročie narodenia umelca si práve Matica slovenská uctí vystavením jeho obrazov zo zbierky Národného pokladu SR v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave. Spoločne s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Art Galériou Schürger Tvrdošín otvoria výstavu vernisážou s názvom VH – 100 obrazov presne v deň storočnice. Aj v inej časti Slovenska, v Žiline, ktorá bola umelcovi tiež mimoriadne blízka, otvoria obnovenú stálu expozíciu z diela Vincenta Hložníka. (Viac sa o výstavách dočítate na inom mieste.)

Na tomto chcem pripomenúť, že ani my sme nespali na vavrínoch. Už viackrát sme avizovali zmeny na našom portále tak, aby bol prehľadnejší, pútavejší, informatívnejší a zaujímavejší pre každého návštevníka, čitateľa. Už definitívne, povedané iným jazykom, „dozrievajú“ a uvidíte ich tento týždeň.

Osobitné postavenie na portále má najstaršia a najpočetnejšia spisovateľská organizácia – Spolok slovenských spisovateľov. Nad titulným logom nájdete prístup priamo k tlačenému periodiku,  nechýba upozornenie na aktuálne číslo v predaji, môžete si prečítať aj predchádzajúce číslo v “listovačke”. Aktuálne spravodajstvo, publicistické materiály od renomovaných novinárov, publicistov a spisovateľov venované spektru tém v rôznorodom žánrovom stvárnení. Vydanie spomínaného tlačeného periodika, ktorého predaj sa práve skončil, no ktoré si vďaka našej stránke môžete celé listovať a čítať ešte ďalšie dva týždne. Ani potom neskončí v „koši“, ale ho nájdete v prémiovej podobe v Archíve tlačených čísel. Stránka je obohacovaná o aktuality z literatúry, kultúry, umenia a ďalších oblastí. Uverejňujeme pozvánky na podujatia, informácie o literárnych, umeleckých a iných súťažiach, ankety, rozhovory so spisovateľmi a ilustrátormi, vydavateľmi aj kníhkupcami, pohľady do knižníc, múzeí a galérií. Nechýbajú knižné novinky, ukážky z pripravovaných kníh, jubileá osobností aj udalostí… Webová stránka je sprievodcom pre moderného kultúrneho človeka, ktorý zároveň nezabúda na tradičné hodnoty.

Aj v októbri platí: vitajte a príjemné čítanie! Na monitoroch počítačov, obrazovkách tabletov aj mobilných telefónov…

Ilustračné foto a koláž: Redakcia online LT a Pixabay.com