Spomaľte tempo a „začítajte“ sa do bohatej ponuky BIBLIOTÉKY 2019 – AKTUALIZOVANÉ!

515

Je to opäť tu! Podujatie venované od prvej verzály až po posledné interpunkčné znamienko bohatému svetu kníh a širokospektrálnemu dianiu okolo nich. Od spisovateľov a vydavateľov až po… čitateľov. Veď práve prichádzajúcim dlhým sychravým jesenným večerom a k na dvere klopkajúcej zime jednoznačne patrí čítanie a jeho zdroj – knihy! Medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka (tentoraz v dňoch. 7. až 10. novembra) už neodmysliteľne dopĺňa kolorit nielen novembrovej Bratislavy, ale patrí do kalendára azda každého človeka na Slovensku, ktorý si svoj život bez knihy nevie predstaviť. Moja dlhoročná skúsenosť redaktora, kultúrneho publicistu, spisovateľa a čitateľa hovorí, že si počas veľtrhu v Inchebe každý nájde minimálne jednu knihu, stretne sa s obľúbeným spisovateľom, zúčastní sa na prezentáciách, vypočujte si zaujímavé prednášky a či diskusie o literárnej tvorbe… Vďaka žánrovej rozmanitosti si na knižnom veľtrhu prídu na svoje fanúšikovia literatúry faktu, ženských románov, sci-fi, detektívok, detských kníh, náboženskej literatúry i poézie. No a, pravdaže aj najmenší čitatelia! Práve pre detských čitateľov je vyhradená veľká časť knižnej ponuky a zábavný i poučný sprievodný program – hry, skupinové čítania, divadielka, kreslenie a stretnutia s autormi detských kníh.

Pridané hodnoty. Počas veľtrhu sa v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude súbežne konať aj interaktívna výstava pre mládež Veda netradične a Festival vedy a techniky. Spojenie týchto podujatí vytvára mimoriadne priaznivý synergický efekt a umožňuje vám využiť benefity z účasti na veľtrhu naplno.

Čo si budeme navrávať – vzdelanie je investícia. Výstava vzdelávania a didaktickej techniky PEDAGOGIKA, ktorá už dlho sprevádza knižný veľtrh BIBLIOTÉKA prináša ponuku učebníc, vzdelávacích softvérov a školských pomôcok, ale aj spoločenské hry, vnímavé hračky, hlavolamy a ďalšie produkty, ktoré rozvíjajú myslenie, analytické a logické schopnosti. Škola (aj) hrou.

Organizátori v tomto roku premiérovo pripravili novú sekciu s názvom RETRO BRATISLAVA. Táto predajná výstava starých kníh, máp, pohľadníc, tlače a vinylových platní určite prinesie závan starých čias a nutkanie spomaliť. Neváhajte – spomaľte, spomínajte, čítajte… Aj náš portál v novej podobe k tomuto všetkému prispeje spektrom pozvánok, pohľadov, postrehov a ďalších riadkov aj fotografií.

Už na inom mieste píšeme, že čestným hosťom Bibliotéky je Maďarsko. Subjekty z tejto krajiny pri tejto príležitosti čitateľom ponúknu viac ako dvadsať kníh maďarských autorov vychádzajúcich v slovenskom preklade. Diela reprezentujú rôzne žánre – poéziu, prózu, drámu i detskú literatúru. Na Bibliotéke sa návštevníci budú môcť stretnúť s mnohými osobnosťami maďarskej literárnej a kultúrnej scény – medzi nimi to bude napríklad G. Dragomán, jeden z najvýznamnejších súčasných maďarských autorov, jeho román Biely kráľ sa stal medzinárodným bestsellerom. Stretnúť sa s ním budete môcť v sobotu 9.11. o 13. hodine na literárnom pódiu ZVKS a LIC.

Mimochodom, celá sobota bude na Bibliotéke, pravdaže popri inom bohatom programe!, patriť vyvrcholeniu slovenského fantastického literárneho roka FANTÁZIA FEST 2019. Budú tu besedy, ocenenia a literárne súťaže: Martinus Cena Fantázie, Žánrové ceny pri MCF 2019 (Cena Bibliotéky, Cena Béla, Cena fantasy, Cena ESET) a Fantasy Award 2019. 

Pre deti je pripravené Laboratórium čítania počas všetkých štyroch dní. Najmenší čitatelia budú čítať, hrať sa, tancovať, kresliť, tvoriť a zabávať s autormi detských knižiek. Daniel Hevier, Zuzana Csontosová, Diana Mašlejová, Ján Uličiansky a ďalší, ale aj obľúbený Miro Jaroš, ktorý pokrstí dve detské knižky, to je len náznak z množstva všehochute.

Ilustračné foto: Incheba, a. s.