Slnko v sieti šesťkrát pre Tlmočníka (Rozbehli sa Maratón a Týždeň slovenského filmu)

702

Ako sme už informovali, piatkový večer 5. apríla patril odovzdávaniu národných filmových cien Slnko v sieti. Zástupcovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) ocenili počas slávnostného večera v bratislavskej Starej tržnici filmových tvorcov, hercov a herečky v šestnástich kategóriách. Priamy prenos z galavečera zabezpečila RTVS, v utorok večer dostane na Dvojke priestor aj dokument Posledný autoportrét (2018) Mareka Kuboša.

Najlepším hraným filmom za rok 2018 sa stal Tlmočník producentov Rudolfa Biermanna, Martina Šulíka a Bruna Wagnera, ktorý získal šesť ocenení. Martin Šulík si odniesol aj ocenenie za najlepšiu réžiu. Jiří Menzel a Peter Simonischek, hlavní protagonisti filmu, dostali cenu za najlepší mužský herecký výkon, cenu za najlepšiu kameru získal Martin Štrba, za najlepší scenár Marek Leščák a Martin Šulík, za najlepšiu hudbu Vladimír Godár .
Cenu za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získala česká herečka Zuzana Bydžovská za rolu matky vo filme Palach, ocenenie za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe udelili českej herečke Kristýne Bokovej za film Toman, cenu za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal  zosnulý Marián Geišberg za rozprávku Čertovské pero.
Najlepším dokumentárnym filmom roku 2018 je Posledný autoportrét režiséra Marka Kuboša, cenu za najlepší animovaný film udelili dielu Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla (réžia Katarína Kerekesová a Ivana Šebestová). Za najlepšie kostýmy ocenili Katarínu Štrbovú-Bielikovú  (film Toman), za najlepšie masky Zuzanu Pauliniovú a Juraja Steinera (film Hovory s TGM). Ocenenie najlepší architekt-scénograf získala dvojica Ján Švankmajer a Václav Švankmajer (film Hmyz) a cenu za najlepší  zvuk udelili Ivovi Špajlovi (film Hmyz), v kategórii najlepší strih zvíťazil Maroš Šlapeta za filmové dielo Válek.
Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii udelila SFTA scenáristovi, dramatikovi, divadelnému a televíznemu režisérovi a pedagógovi Ondrejovi Šulajovi. Divácku cenu získal v on-line hlasovaní film Niečo naviac (Paľo Kadlečík, Martin Šenc ).

Na odovzdávanie cien Slnko v sieti nadväzujú dve filmové podujatia. Tohtoročnou novinkou bude Maratón slovenského filmu, ktorý ponúka od 6. apríla ocenené filmy v troch najsledovanejších kategóriách (hraný, dokumentárny a animovaný film) do dvanástich slovenských miest. Maratón zavíta do Banskej Bystrice, Bratislavy, Dunajskej Stredy, Košíc, Martina, Nitry, Popradu, Prešova, Skalice, Trenčína, Trnavy a Žiliny. V bratislavskom kine Lumiere sa zároveň v termíne od 6. do 12. apríla uskutoční Týždeň slovenského filmu. Na návštevníkov a návštevníčky podujatia čaká pestrý program. “Premietneme 46 filmov, z toho 30 celovečerných a niekoľko strednometrážnych a krátkometrážnych. Bude tam všetko, čo bolo uvedené v kinách v roku 2018 plus dokumentárne a animované filmy, ktoré producenti prihlásili na Slnko v sieti,“ ozrejmil filmový publicista a odborný referent Audiovizuálneho informačného centra Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Miroslav Ulman. Návštevníkov a návštevníčky prehliadky poteší podľa jeho slov i bohatý sprievodný program. Zaujať ich môže napríklad panelová diskusia o slovenskom hranom a dokumentárnom filme či prednáška o tom, ako vzniká tanečný film, v programe bude aj seminár o jednej zo zakladateľských osobností slovenského animovaného filmu Rudolfovi Urcovi, masterclass s filmovým režisérom Jonášom Karáskom a vyskúšať si môžu i vedomostný kvíz Múdry pondelok či Lita workshop. Pre deti organizátori podujatia pripravili Filmový kabinet s Mimi a Lízou.

V rámci prehliadky odovzdajú tiež Cenu Petra Mihálika za celoživotný prínos v oblasti slovenskej filmovej vedy a pokrstia DVD Obrazy (proti) extrémizmu spojený s diskusiou a projekciou. Spoluorganizátorom Týždňa slovenského filmu je popri SFTA a SFÚ aj RTVS. Téme prehliadky sa preto budú v danom týždni venovať i tvorcovia magazínu zo sveta filmu Kinorama a Michal Havran do svojej diskusnej relácie Večera s Havranom pozve Wandu Adamík Hrycovú, režiséra Petra Bebjaka a producentku Zuzanu Mistríkovú.

Hlavní protagonisti filmu Tlmočník: Jiří Menzel (vľavo) a Peter Simonischek. Foto: archív