Zasmejte sa s aprílovým Kocúrkovom (Hovoríme s jeho vydavateľom Milanom Stanom)

925
Tradične nápaditá obálka humoristického časopisu veľa sľubuje a ešte viac aj dáva

Nedávno sme v rámci najveselšieho mesiaca zalistovali v internetovom denníku HUMORIKON, teraz ideme k jednej tlačenej periodickej podobe humoru a satiry v krajine pod Tatrami, Nízkymi aj Vysokými. Ba vzhľadom na čas nepretržitého jej vychádzania až k legende. Žijúcej a živej…

Pán Stano, ste známy maliar, ale aj tvorca kresleného humoru a zakladateľ a dodnes vydavateľ časopisu Kocúrkovo. Skúsme stručne priblížiť k aprílové číslo Kocúrkova…

Priaznivci kocúrkovského humoru opäť na jeho stránkach nájdu obvyklý repertoár humoru a satiry, anekdoty na rôzne i politické, erotické, ľudové, vojenské, židovské, rómske… Hneď na prvej strane je karikatúra k aktuálnemu prezidentskému duelu. Veršovaný komentár Jana z búdy, kde glosuje situáciu na našom “špatnokrásnom” Slovensku. Ja píšem o novej knihe Milana Kendu AFOROAFÉRY a tiež o novom ročníku karikaturistickej súťaže O Bomburovu šabľu v Brezne. Sú tu i anekdoty o členoch PI klubu z pripravovanej knihy Spisovatelia v anekdotách. Je tu i viacero satirických rubrík zo slovenskej politickej scény a aj rubrika vtipov Na aktuálnu tému. Nasledujú vtipné postrehy z prezidentských volieb očami čitateľov, ako aj aktuálne postrehy Jozefa Bilyho zo Zvolena.

Viem, že nechýbajú ani pokračovania takpovediac trvaliek…

Na piatej strane je pokračovanie o šibalovi Eulenspieglovi, vtipkárovi Hodžovi Nasredinovi i komikovi Járovi Kohoutovi. Keďže sa blíži Veľká noc, čitateľov osviežia aj anekdoty na túto tému. Na ôsmej strane už tradične píšeme v rubrike Veselé potulky Slovenskom o prezývkach našich miest, o ľudovom humore v Zamagurí, nechýbajú tri anekdoty o Milošovi Alexandrovi Bazovskom a zo starej dobrej klasiky zo satiry Stanislava Jerzy Leca. Píše nám aj hluchý dídžej z Gelnice, ako sa na Slovensku vymyslel najtenší drôt, do ktorého sa dá ešte i navŕtať dierka. Zasmejete sa na množstve čitateľských anekdot, na jedenástej strane sú erotické, pikantné a šteklivé anekdoty. No čitateľov upozorňujeme, že nie sú vhodné pre tých, ktorí ich nemajú radi:-)

Čo lúštitelia krížoviek, histórie a karikovania súčasnej politiky, tiež si prídu na svoje?

Tí prví nájdu veselú krížovku od Jána Kubiša z Horehronia. Pre ďalších v otázke spomínaných na pokračovanie uverejňujeme príbehy z knihy Antona Hrnku a (s mojimi ilustráciami) Dejiny Slovenska veselo i vážne. Tentoraz o autonómii Slovenska z roku 1938. Vlado Gregor sa zamýšľa, či na konci dejín bude Amen svetlo alebo Amen tma. Marián Urík píše vtipné postrehy o Dankovi, Sulíkovi a Matovičovi. Jeden jeho postreh: “Čo majú spoločné denník N a srbský robotník? Nízky náklad.” Na poslednej strane je kreslený seriál z aktuálnych veselých dejín Slovenska. Tentoraz o tom, ako bude riešiť prezidentka miesto prvého pána po svojom boku. Sú tu aj čitateľské súťaže vtipného textu ku karikatúre a k fotografii Pavla Remiáša z Malinovej. No a na záver je vynikajúci epigram Bontón od súčasného autora básnika Erika Ondrejičku. Skrátka, veselé čítanie a zábavu želá Kocúrkovo a jeho vydavateľ Milan Stano a celý veľký kolektív spoluatorov.