Zaujímavé fašiangové podujatie v Múzeu slovenskej dediny

600

Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia, no ich atmosféru si môžu doslova vychutnať v Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch. Prvé tohtoročné podujatie určené pre širokú verejnosť s názvom Už sa fašiang kráti sa uskutoční v nedeľu 16. februára 2020 v spomínanom najväčšom múzeu v prírode na Slovensku.

V programe od 10. do 16. hodiny si návštevníci môžu zaspievať aj zatancovať spolu s rôznymi maškarami vo fašiangovom sprievode, ktorý prechádza skanzenom o 10, 30, 12,30 a 14, 30 hodine. V ňom nebudú chýbať typické maska, napríklad chlap v koši, turoň, chriapa, slamenár a či jazdec na koni. V sprievode sa predstavia fašiangovníci z folklórnej skupiny Limbora z Prečína pri Považskej Bystrici v programe Chodzenie po kláce. Tí to za sprievodu plačiek pochovajú basu, ktorá bude odpočívať až do vzkriesenia na Veľkú noc.

Počas podujatia nebudú chýbať ukážky ľudovoumeleckej výroby spojené s predajom a či ukážky prípravy čajov. O tradičné špeciality bude obohatená aj ponuka krčmy z Oravskej Polhory.

Ako z predchádzajúceho vidieť, prísť do Múzea slovenskej dediny sa skutočne oplatí. Okrem skvelej atmosféry poteší každého päťdesiateho návštevníka voľná vstupenka na rok 2020, ktorá platí do všetkých expozícií Slovenského národného múzea v Martine.

Foto: SNM Martin