Záverečná výstava Mesta kultúry 2019 predstavuje fotoportréty

667

Celoročný projekt Mesta kultúry s názvom 346 vyvrcholil výstavou v novej banskoštiavnickej galérii Parter. Ako za organizátorov informovala agentúru SITA Alica Hrnčiríková, počas projektu sa podarilo vytvoriť 346 fotoportrétov ľudí žijúcich v Banskej Štiavnici, ktorí zároveň odpovedali na otázku, čo pre nich znamená kultúra. Fotografické portréty, ktorých autormi sú Vanda Mesiariková, Ester Šabíková a Ján Viazanička, sa postupne zobrazovali na webovej stránke almaziastiavnica.sk, pričom ich originály budú po prvý raz sprístupnené na vernisáži výstavy.

„Ambíciou projektu bolo najpriamejšou formou – fotografiou – vytvoriť dokumentáciu rôznych podôb ľudí, ktorí majú radi Štiavnicu a pestujú si k nej svoj vzťah,“ uviedla spoluautorka projektu Zuzana Bodnárová z občianskeho združenia Štokovec, priestor pre kultúru, ktoré v Štiavnici už viac ako 10 rokov realizuje kultúrne a umelecké projekty.

Organizátori sľubujú netradičnú výstavu, ktorá neskončí k istému dátumu. Bude otvorená v Banskej Štiavnici aj počas roka 2020. „Súhlas s portrétovaním a poskytnutie názoru na kultúru budú počas otvorenia výstavy vyvážené darom pre všetkých zúčastnených, ktorým bude ich portrét. Ten si budú môcť zobrať domov, obdarovať ním najbližších, prípadne ho založiť do rodinného albumu. Výstava sa tak – obrazne povedané – dostane do 346 domácností,“ doplnila Bodnárová.

Projekt 346 je súčasťou projektu Banská Štiavnica 2019: Renovácia identity, ktorým Banská Štiavnica získala titul Mesto kultúry SR 2019. Jeho autorom a organizátorom je Štokovec, priestor pre kultúru, ktorý tiež kurátorsky zastrešuje záverečnú výstavu. Projekt Mesto kultúry SR je programom Fondu na podporu umenia, ktorého cieľom je podpora dlhodobo udržateľného rozvoja miestnej kultúry a umenia a tiež spolupráce miest s neziskovým sektorom, samosprávou a štátnymi inštitúciami.