Zberateľská bankovka k storočnici ochrany prírody v predaji

977

Na význam ochrany prírody upozorňuje špeciálna bankovka. Zberateľskou bankovkou si Štátna ochrana prírody pripomína sté výročie ochrany prírody na Slovensku. Záujemcovia si ju oddnes môžu kúpiť na troch miestach na Slovensku. Predávajú ju v sídle Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici každý utorok a štvrtok, v Demänovskej ľadovej jaskyni a aj v Demänovskej jaskyni slobody v čase ich otváracích hodín. Neskôr by sa mala začať predávať aj Dobšinskej ľadovej jaskyni a Belianskej jaskyni. Bankovka stojí tri eurá a jedna osoba si ich môže kúpiť najviac desať. Ich počet je totiž limitovaný nákladom 10-tisíc kusov. Agentúru SITA o tom informovala Štátna ochrana prírody SR.

Suvenírová bankovka s názvom Ochrana slovenskej prírody je vyrobená zo stopercentného bavlneného papiera používaného pri výrobe skutočných euro bankoviek. Obsahuje niektoré ochranné prvky, ako pravé bankovky a zároveň je zabezpečená proti prípadnému zneužitiu v automatoch a v čítačkách bankoviek. Každý kus je unikát vďaka číslovaniu. Hlavnou témou bankovky je príroda a jej dominantou sa stal vrch západnej časti Vysokých Tatier – Kriváň. Na bankovke sú taktiež zobrazené vzácne živočíchy a rastliny našej prírody – kamzík vrchovský tatranský, fuzáč alpský a poniklec veľkokvetý.

História štátnej ochrany prírody siaha do roku 1919, keď bol spísaný jej základný dokument o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku. Významným medzníkom vo vývoji štátnej ochrany prírody bolo jej uzákonenie v roku 1955, a to konkrétne zákonom o štátnej ochrane prírody.

Foto: Štátna ochrana prírody