Zemetrasenie v politických stranách

594

Ľudovít Števko

V centre hlavného záujmu politických strán od stredu napravo nie sú ani tak nadchádzajúce komunálne voľby či hľadanie vhodných osobností na kandidátku do jarných prezidentských volieb, ale skôr vzdialenejšie parlamentné voľby, pred ktorými sa vynorilo niekoľko – dokonca existenčných – otáznikov. Hoci lídri pravicovo-liberálnych strán tu i tam predstavujú novinárom a voličom svojich kandidátov na primátorov a starostov ako súčasť povinnej jazdy, ich povedomie kvári údajné nevyslovené rozhodnutie Andreja Kisku, že chce vstúpiť do politického ringu s vlastnou, zatiaľ nezaloženou stranou. Úradujúci prezident, ikona pravice, zradil očakávania svojich parlamentných i mimoparlamentných priaznivcov. Niektorí z nich, napr. Richard Sulík, Igor Matovič alebo Alojz Hlina, prskajú ako voda vyliata na rozpálenú platňu.

Všetci predsa verili, že hlava štátu pravicu posilní, že ju zjednotí, že bude tvárou Beblavého projektu Spolu a Štefunkovho Progresívneho Slovenska, a nie že sa stane ich súperom. Oprávnene sa im zdá, že opozíciu nezlepí, ale potopí. Sulík nazval Kisku rozbíjačom pravice, Hlina mu pritakáva a dodáva, že Kiskova strana je najmenej potrebná vec, Matovič zasa hovorí o neférovom správaní a podraze. Predseda OĽaNO má na to dobrý dôvod. Podľa neho sa kiskovci usilovali zlanáriť jeho ľudí do novej, formálne ešte neexistujúcej strany. „Keď má niekto naozaj čistý úmysel, nepôjde predsa v prvom rade oslabovať ostatnú opozíciu, povyťahovať si z nej čerešničky a postaviť si na tom svoj úspech,“ povedal, ale nespresnil, ktorá ovečka z jeho stáda mala byť tou čerešničkou na Kiskovej torte. Mohla by to byť Remišová? Ale nebol by to Matovič, ktorý by po vystúpení z parlamentnej karantény váhal a nevybral by sa za Kiskom, aby si vec vyjasnil z očí do očí? Dosluhujúci prezident mu údajne sľúbil, že preťahovanie poslancov a poslankýň sa zo strany jeho prípravného tímu nebude opakovať. Ktovie, či sú Matovičove slová stopercentne pravdivé, lebo zatiaľ podľa svojho zvyku neposkytol verejnosti tajnú nahrávku zo stretnutia v Grasalkovičovom paláci. Možno neskôr, keď v predvolebnom boji prituhne.

Šéf mimoparlamentného KDH Alojz Hlina takisto nepristupoval k prezidentovi v rukavičkách. Jeho rétorika sa oproti minulosti rapídne zmenila. Pred niekoľkými mesiacmi povedal, že „ak by Kiska spojil progresívcov a Spolu tým, že by bol ich predsedom, Slovensko môže vyjsť z pasce politologického šialenstva, v ktorej sme sa teraz ocitli“. Dnes po frustrujúcej predstave, že prezident vezme hlasy voličov súčasnej nejednotnej opozície,teda aj KDH, vyhlasuje, že Kiskova strana je jedným z „najšialenejších a najnepotrebnejších projektov, aké na Slovensku vznikli“, a na inom mieste dodáva, že nevie, či tretia nová (Kiskova) strana bude len ďalšia predajňa s rozličným tovarom, alebo sa ten politický subjekt bude dať politologicky kategorizovať.

Vlastne je jedno, kam ho zaradí „politológ Hlina“, je pravdepodobné, že nebude loviť vo vodách sociálnych demokratov a národniarov, ale osloví najmä voličov liberálneho a pravicového tábora, s ktorým ho spájajú spoločné alebo blízke ideologické korene. Z výsledkov nedávneho prieskumu agentúry Fokus vyplýva, že Kiskova strana nezatrasie preferenciami Smeru-SD a SNS, ale môže vyvolať zemetrasenie vo volebnom potenciáli opozície. Richardovi Sulíkovi sa môže zdať rozbíjačská hra kiskovcov nefér, ale v politickom ringu je to zvyčajný štýl boja aj medzi bratmi, ako sám vie, keď svojho času nepodržal balónik Ivete Radičovej.

Kiskov neoficiálny projekt neohrozí len voličskú základňu SAS a OĽaNO, ale bytostne sa dotkne aj strany Most-Híd, ktorá sa sotva udrží nad vodou, najmä ak jej bude stúpať na päty nový etnický subjekt – maďarská strana Zsolta Simona. Pravda, všetko závisí od toho, či si prezident nástup do druhej dobrodružnej cesty v politike nerozmyslí, aj keď sú indície, že ho tá cesta láka a prípravný tím už sonduje možnosť úspechu jeho novej strany. Kiska sa v predvolebnej kampani pritom nemusí ani veľmi namáhať (vyššie pracovné tempo v kresle prezidenta mu nebolo po chuti), napokon všetko za neho odrobia poradcovia a mládežníci z protestného hnutia Za slušné Slovensko v nádeji, že spolu s ním na Slovensku „preberú moc“.

Nie je to nerealistická predstava: Kiska môže po parlamentných voľbách v roku 2020 zostavovať vládu a na jeho daňové podvody a prechmaty v prezidentských voľbách sa zabudne. Veď o to ide v prvom rade, tak to beží od čias vlády dvojičiek Dzurindu a Mikloša a ich zabudnutého gorilieho stáda.

Ilustračné foto: freepik.com