Zima sa bude pýtať v Múzeu slovenskej dediny

490

Predposlednú programovú nedeľu, 13. októbra 2019 od 10. do 16. hodiny, sa v Múzeu slovenskej dediny v Martine uskutoční tematické podujatie Keď sa zima opýta. Návštevníci sa počas neho budú môcť zoznámiť s prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň.

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či príprava dreva na zimu boli bežnou zručnosťou.

Areálom bude všetkých sprevádzať vôňa pečených zemiakov alebo jabĺk, ktoré si všetci môžu pripraviť v pahrebe. Návštevníci budú môcť ochutnať nielen špeciality z nich, ako napríklad „zemnačne osušky“ alebo zemiakovú babu. V jedení zemiakovej baby si dokonca budú môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Chýbať nebudú čaje z byliniek pestovaných v záhradkách skanzenu či čerstvá jablčná šťava pripravená ručným lisom.

V kováčskej vyhni bude pracovať kováč pri podkúvaní koňa, deti sa môžu naučíťa, ako sa vyrábala brezová metla. Pre najmenších sú prichystané aj tvorivé dielne. V nich si deti budú môcť vyskúšať plstenie ovčej vlny, vyrobiť si figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé bylinkové vrecúška ozdobené pečiatkami zo zemiakov. Počas programu bude hrať Podhradská muzika. O 13, 30 hod. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša. Podujatie podporilo OZ Jahodnícke háje.