Znejú tóny festivalu klasickej hudby Viva Musica!

789

Prvým júlom v Bratislave odštartoval 15. ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby Viva Musica!. Festival sa bude odohrávať do 22. augusta na rôznych miestach v Bratislave a tentoraz naň zavítajú aj islandský hudobník Ólafur Arnalds, francúzsko-srbský huslista Nemanja Radulović s orchestrom Double Sens, britský violončelista Peter Gregson, islandský klavirista Víkingur Ólafsson či španielske zoskupenie The Opera Locos.

Otvárací koncert festivalu odohrali 27. júna v Starej tržnici Janoska Ensemble. Zoskupenie tentoraz predstavilo skladby z ich najnovšieho albumu Revolution (2019), ktorý nahrávali vo viedenskom Konzerthause a v slávnych Abbey Road Studios v Londýne. Okrem iných na koncerte zazneli aj coververzie piesní legendárnych Beatles.

Na spoločnom štvorkoncerte sa v posledný júlový deň v Starej tržnici v sprievode 40-členného orchestra pod vedením Braňa Kostku predstavia tiež Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta a Korben Dallas. Každý zo štvorice predvedie štyri piesne, ktoré už v špeciálnom prevedení s orchestrom zazneli na niektorom z uplynulých ročníkov festivalu. V rámci spoločného vystúpenia zároveň odznie aj niekoľko už známych skladieb pretvorených na duetá, ktoré prepoja prechody od jedného interpreta k druhému.

Organizátori 15. ročníka medzinárodného festivalu klasickej hudby Viva Musica! ohlásili ďalší koncert, ktorý sa uskutoční v rámci projektu. Špeciálny nočný silent koncert, ktorý vznikol v spolupráci so spoločnosťou Yamaha Music Europe, sa uskutoční 8. augusta o 21. hodine na námestí pri nákupnom centre Eurovea. Pod hlavičkou Yamaha Silent Experience predstavia unikátny hudobný nástroj, ktorý v sebe spája vlastnosti dokonalého akustického koncertného krídla s inovatívnymi technológiami. Prostredníctvom bezdrôtových slúchadiel sa tak každý návštevník ocitne vo svojej vlastnej koncertnej sále, na súkromnom koncerte, ktorý si bude môcť vychutnať v neopakovateľnej atmosfére letnej nočnej Bratislavy. Výber toho najlepšieho nielen z klasickej hudby zaznie v podaní slovenského klaviristu Petra Šandora, pričom nevšedný zážitok z koncertu umocní aj umiestnenie koncertného krídla priamo na vodnej hladine fontány.

V slovenskej premiére sa projekt Yamaha Silent Experience uskutočnil na technologickom festivale IXPO na Tyršovom nábreží v apríli tohto roku. “Silent koncert bol pre mňa osobne veľkou neznámou. Koncertný klavirista vníma hudbu počas interpretácie nielen vďaka zvuku z nástroja, ale k celkovému dojmu prispieva aj akustika priestoru, kde sa daný typ koncertu odohráva. Koncert na IXPO bol preto pre mňa výzvou, keďže podmienky boli priam ‘bojové’ – naokolo hluk, v slúchadlách Debussy. Koncert sa vydaril a publikum ma odmenilo potleskom a pozitívnymi ohlasmi. Myslím si, že umenie na Slovensku je priam nutné približovať ľuďom takým spôsobom, ktorý je pre nich zrozumiteľný, zaujímavý a taký je práve tento typ koncertu. Čo môže byť príjemnejšie než vybrať sa na čerstvý vzduch a pri tom počúvať koncert, akoby ste sedeli v koncertnej sieni? Príďte sa v auguste presvedčiť na silent koncert na námestí pri Eurovea,” uviedol Peter Šandor. Vstup na koncert je bezplatný.

Záverečným koncertom s názvom Symfónia o Zemi Pavla Barabáša si napokon organizátori festivalu pripomenú okrúhle narodeniny známeho dokumentaristu. V podaní Symfonického orchestra a zboru Viva Musica! pod taktovkou Michaely Rózsa Růžičkovej na koncerte zaznie hudba Michala Novinského, Martina “Maoka“ Tesáka, Oskara Rózsu a Maroša Barabáša. Keďže filmy Pavla Barabáša sú najmä o tom, ako by sa mal človek správať k tejto planéte, bude záverečný koncert 15. ročníka festivalu Viva Musica! zároveň veľkou hudobno-obrazovou poctou prírode.

Prehľad koncertov festivalu Viva Musica!:

18. júla, Ateliér Babylon – The Opera Locos
25. júla, Veľký evanjelický kostol – Bach Recomposed by Peter Gregson                            31. júla, Stará tržnica – Štvorkoncert: Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta a Korben Dallas
7. augusta, Stará tržnica – Nemanja Radulović & Double Sens
16. augusta, Slovenský rozhlas – Víkingur Ólafsson: Obrázky z výstavy
22. augusta, Stará tržnica – Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi