Zomrel Dušan Mitana – spomínať môžete aj prostredníctvom RTVS

1262

Ako informuje agentúra SITA, 22. mája vo veku 72 rokov zomrel slovenský spisovateľ, dramatik a scenárista Dušan Mitana. Televízia Markíza informovala, že podľa záchranárov utrpel zranenia nezlučiteľné so životom a lekár musel konštatovať smrť.

Dušan Mitana sa narodil 9. decembra 1946 v Moravskom Lieskovom. V roku 1964 zmaturoval na Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Novom Meste nad Váhom. Pracoval ako robotník a v roku 1965 pokračoval v štúdiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore novinárstvo. Po roku štúdium ukončil a odišiel pracovať do redakcie časopisu Mladá tvorba. Bývalý redaktor časopisu Romboid má na autorskom konte mnohé knihy, spomenieme aspoň Psie dni (1970), Patagónia (1972), Nočné správy (1976), Hľadanie strateného autora (1991) či Môj rodný cintorín (2000). Jeho dielo Zjavenie (2005) nominovali na cenu Anasoft litera.

Aj RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí známeho spisovateľa, dramatika a scenáristu Dušana Mitanu. Jeho život a tvorbu si pripomenie v televíznom aj rozhlasovom vysielaní. Vo štvrtok 23. 5. predpoludním o 10. hodine si na Dvojke budú môcť diváci pozrieť inscenáciu Navráťte sa k otcom svojim. Rádio Devín ako spomienku na zosnulého slovenského spisovateľa mimoriadne uvedie Čítanie na pokračovanie s názvom Holé príbehy, od dnes do piatka 24. mája vždy o 13,30. Vo štvrtok 23. mája o 20. hodine v rámci Literárneho RD – Poézia odvysiela Rádio Devín reprízu relácie Poetikon – Šialený mesiac z roku 1993, koncipovanú ako stretnutie Dušana Mitanu s dielami básnikov, ktoré sú mu blízke. V nedeľu 26. mája bude Rádio Devín pokračovať v spomienke na Dušana Mitanu, o 14. hodine ponúkne jeho poviedku Jastrab v autorskom spracovaní Slávky Liptákovej. Literárne RD – Próza o 15. hodine bude patriť dvom jeho prózam Cesta za bratom a Môj rodný cintorín. O 21. hodine v rámci Dramatického RD – Rozhlasová hra na nedeľu uvedie rozhlasovú hru Dušana Mitanu: Nero alebo Posledný súd. Rádio Devín pripravuje aj špeciálne vysielanie v deň poslednej rozlúčky s týmto významným spisovateľom.

Foto: TASR