Zomrel pozoruhodný spisovateľ Pavel Vilikovský

709

V pondelok 10. februára 2020 zomrel vo veku 78 rokov spisovateľ Pavel Vilikovský. Narodil sa 27. júna 1941 v Palúdzke v rodine literárneho historika. Pracoval ako redaktor v časopisoch Slovenské pohľady, Romboid či Reader´s Digest aj vo vydavateľstve Tatran. Do literatúry vstúpil pred viac ako päťdesiatimi rokmi zbierkou poviedok Citová výchova. Stal sa mnohonásobným finalistom ceny Anasoft litera a bol jej prvým laureátom. Hlavnú cenu získal dvakrát za romány Čarovný papagáj a iné gýče (Slovenský spisovateľ 2005) a Prvá a posledná láska (Vydavateľstvo SLOVART 2013). Vo Vydavateľstve SLOVART mu vyšli aj romány Letmý sneh (2014) a Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa (2017). Román Letmý sneh pre divadlo Astroka zdramatizoval Jakub Nvota.

Okrem písania sa Pavel Vilikovský venoval aj prekladateľskej činnosti, najmä prekladom z anglickej a americkej prózy (James Aldridge, William Faulkner, Joseph Conrad, Virginia Woolfová, Kurt Vonnegut a i.); príležitostne však prekladal i eseje (T. S. Eliot) a básne. V priebehu 70. rokov 20. storočia sa tak vypracoval na jedného z najkvalitnejších prekladateľov z angličtiny na Slovensku. Jeho literárnou rozlúčkou sa stal román RAJC je preč (Petrus, 2018).

Aj RTVS si vo vysielaní pripomenie Pavla Vilikovského. Dvojka si Vilikovského výraznú osobnosť pripomenie 11. 2. videoesejami o knihách Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa a RAJc je preč a večer na Dvojke po relácii Večera s Havranom.

Rádio Devín upraví vysielanie počas celého týždňa. Od dnes (11. 2.) do piatku zaradí do vysielania čítanie na pokračovanie troch diel Pavla Vilikovského. Počas štyroch dní si poslucháči o 13.hodine budú môcť vypočuť čítanie z jeho poslednej knihy.. O 18,30 v utorok, stredu, štvrtok a piatok sa bude vo vysielaní Rádia Devín čítať z knihy Letmý sneh a o 22, 30 to bude čítanie z knihy Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa.

Popri čítaní diel P. Vilikovského si poslucháči Rádia Devín budú môcť pripomenúť tohto významného spisovateľa dnes v Ars litera Daniely Kapitáňovej a Gabriely Magovej a v piatok 14. februára odvysiela Rádio Devín Vilikovského rozhlasovú hru Pes na ceste.

„Podstatou literatúry je, že čítate slová, musíte si ich predstaviť, aj všetko to, čo opisujú. Podstatné je, ako autor dokáže povzbudiť predstavivosť, vydráždiť ju. Človek sa vďaka textu dostane do takého módu, že si vie názorne alebo dôkladne, alebo akokoľvek predstaviť aj veci, ktoré sa aj v knižke nespomínajú.“ Aj toto povedal spisovateľ Pavel Vilikovský pre Denník N. Literárny svet prišiel o pozoruhodného tvorcu. Česť jeho pamiatke.

Foto: wikipedia.org