Župné knižnice ponúkajú knihy ako dar čitateľom i repatriantom

570

Župné knižnice v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) fungujú v týchto dňoch aj napriek tomu, že sú pre verejnosť zatvorené. Pripravujú mnohé online aktivity, ponúkajú kvízy, tvorivé dielne, karanténne výzvy a hlasné čítania. Niektoré z nich posúvajú vyradené a vydezinfikované tituly svojim čitateľom a repatriantom vo vyčlenených karanténnych zariadeniach v Prešovskom kraji ako dar.

Ako agentúru SITA informovala Ivana Ondriová z odboru komunikácie a propagácie Úradu PSK, osem knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je pre čitateľov aktuálne až do odvolania zatvorených, rovnako sú zatvorené aj ich biblioboxy. Činnosť knižníc napriek tomu pokračuje. Štyri regionálne knižnice vo Vranove nad Topľou, Bardejove, Poprade a vo Svidníku vyčlenili pre repatriantov v karanténnych zariadeniach v PSK približne 300 kníh. Chcú tak prispieť k spríjemneniu náročného pobytu repatriantov, ktorým knižnice vyradené knihy darujú. „K dispozícii sú detektívky, trilery, romantická, klasická a náučná literatúra, knihy pre deti a mládež, psychologické knihy, a to slovenských aj zahraničných autorov. Knihy sa k repatriantom dostanú podľa ich požiadaviek a možností jednotlivých knižníc,“ uviedla Ondriová.

Svoje knihy pre verejnosť dali voľne k dispozícii v rámci tzv. police pre verejnosť knižnice v Humennom, Svidníku, ale aj v Prešove, kde Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava vyčlenila na svojej pobočke Šváby časť kníh rôznych žánrov, ktoré ponúka verejnosti ako dar. „Sú umiestnené pred budovou a vydezinfikované, s tým, že sa budú pravidelne obmieňať a verejnosť ich nemusí vrátiť späť,“ uviedla Ondriová. Knižnice pre svojich čitateľov pripravujú a pravidelne aktualizujú aj rôzne online aktivity. Prostredníctvom internetu verejnosti poskytujú aj rešeršné služby. Zároveň všetky župné knižnice čitateľom predĺžili výpožičnú lehotu požičaných kníh, ktorým lehota sa skončila po 10. marci, a to až do 30. júna.

Zamestnanci župných knižníc pracujú aj v čase ich zatvorenia. Riešia výber a nákup knižničných dokumentov prostredníctvom online distribučných firiem či odborné spracovanie literatúry. Venujú sa tiež vyraďovaniu knižničných jednotiek a revízii knižného fondu. „Ich pracovnou náplňou sú aktuálne aj excerpcia regionálnych periodík a napĺňanie regionálnej databázy, akvizícia knižničných dokumentov, katalogizácia nových prírastkov, spracovávanie či archivovanie regionálnych dokumentov a podobne,“ konštatovala Ondriová. Pracovníci knižníc v Poprade a Vranove na